ارسال شده توسط :

ادمین

منبع :

پایگاه اطلاع رسانی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی

زمان ارسال :

شنبه,4 شهریور 1396

اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی

محمد نعمتی

خوشنویسی

بزرگداشت

هنرمندان ارسنجان

بزرگداشت استاد محمدنعمتی برگزار شد؛

ایجاد نگارخانه ای در ارسنجان به نام خوشنویسی

مراسم بزرگداشت و تجلیل از نیم قرن فعالیت هنری استاد محمد نعمتی برگزار شد؛ مدیرکل فرهنگ و ارشاد فارس از افتتاح نگارخانه ارسنجان با نمایش آثار این هنرمند خبر داد و گفت: این نگارخانه در ارسنجان به پاس نیم قرن زحمت استاد به نام ایشان نامگذاری می گردد.
پرتال جامع شهرستان ارسنجان:

به گزارش پایپاه اطلاع رسانی و روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس، چهارشنبه شب در تالار حافظ فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس در اولین عصر شهریورماه مصادف با سالروز تولد استاد نعمتی با حضور هنرمندان، مسئولین، پیشکسوتان عرصه خوشنویسی،اهالی شهرستان ارسنجان و شاگردان و دوستداران استاد نعمتی محفلی به این مناسبت برگزار شد.

در این مراسم مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس با حضور در این مراسم ضمن قدردانی از حضور بزرگان فرهنگ و هنر ، پیشکسوتان هنر خوشنویسی و مهمانان گرانقدر از استاد نعمتی به عنوان استاد متواضع مهربان یاد کردند.

دکتر بهزاد مریدی با بیان اینکه خوشنویسی هنر زیبانویسی و خلق زیبایی است گفت: برای لذت بردن از این هنر، خوشنویس افزون بر نگارش متن باید فضایی برای درک و لذت بردن خلق کند.

وی خوشنویسی را هنری نیازمند درکی متفاوت دانست و افزود: خطاطی هنری والاست که قداست آن بر کسی پوشیده نیست و کتابت وحی به شمار می رود؛عشق به کتابت آیات قرآن کریم در فارس قدمتی دیرینه دارد از خاندان شفیع ارسنجانی تا آثار خط احمد نی ریزی و استاد محمد نعمتی پرورش یافته همین مکتب است.

وی با بیان این مطلب که کتابت بیش از ۱۷ جلد قرآن کریم نفیس، صدها کتیبه و زیارت نامه بخش کوچکی از زحمات استاد نعمتی است یادآور شد: از آثار بیادماندنی ایشان خطاطی قرآن هایی است که در هر صفحه یک جز کتابت شده و مزین به خط نسخ و ثلث مثال زدنی استاد است.

مریدی در ادامه خانه استاد نعمتی را با تابلوهایی مزین به آیات قرآن مجید به قطعه ای از بهشت تشبیه کرد و اظهار امیدواری کرد که منزل استاد در زمان حیات و حضور او تبدیل به مامن و موزه هنر خوشنویسی پارس و محلی برای عاشقان هنر تبدیل شود

مدیرکل فرهنگ و ارشاد فارس با سپاسگزاری از حضور همه مدعوین در پاسداشت مقام شامخ استاد نعمتی، از همگان درخواست کرد به پاس هنر از جای برخیزند و استاد مسلم خوشنویسی فارس را تشویق کنند.

معاون فرهنگی ارشاد فارس هم با تقدیر از حضور میهمانان از محمد نعمتی به عنوان یکی از اساتید به نام خوشنویسی و فعالان قرآنی یاد کرد که نیم قرن از عمر خویش را به کتابت ایات کلام الله مجید اختصاص داده است.

مهدی امیدبخش اظهار امیدواری کرد که این مراسم در حد و جایگاه این استاد گرانمایه باشد.

وی در ادامه گفت: چه مناسبتی زیباتر که شب پاسداشت استاد نعمتی با سالگرد تولد ایشان مصادف شده است و امید آن دارم که برنامه امشب در شأن و منزلت نیم قرن فعالیت مستمر این استاد گرانقدر باشد.

معاون فرهنگی ارشاد فارس در بخش بعدی در خصوص ریشه های هنر خوشنویسی افزود: خطاطی و خوشنویسی اگرچه یکی از شاخه ها و رشته های هنر اسلامی است، اما در عین حال به دلیل اهمیت ریشه ها و سابقه کهن خود می تواند به تنهایی یکی از مهم ترین خاستگاههای تدوین تئوری های مربوط به هنر اسلامی قرار بگیرد، چراکه خوشنویسی هنری است برخاسته از دل که دست هنرمند همچون واسطه ای صادق آن را بر صفحه ای سفید ترسیم می کند.

امیدبخش با بیان اینکه در ایران خوشنویسی قدمتی طولانی دارد و از قدر و منزلتی والا برخوردار است افزود: با تعمق در سیر خوشنویسی و بررسی آثر به جا مانده از سالیان گذشته تا به امروز می توان نتیجه گرفت که هنر خوشنویسی نیز مانند سایر هنرها دستخوش تغییرات بسیاری شده است.

وی در بخش بعدی ضمن اشاره به تفییرات هنری در شاخه های مختلف و ادامه داد: در این عرصه پیشرفت تکنولوژی و کامپیوتر روزبه روز بر سرعت تحولات و نوآوری ها افزود و نیازهای عظیم جامعه به هنرمندان فرصتی بخشید تا با هوشیاری خاص خود اشکال هنری تازه را در روندی جدید  به کار گیرند و خط و خوشنویسی نیز این  بیان جدید بصری را برآورده ساخت؛ شاید مهم ترین سنت شکنی در ارتباط با فرم و محتوا در همین زمان صورت گرفته در دنیای سنتی خط وظیفه داشت مفهوم را به ساده ترین و سریع ترین شکل انتقال دهد اما اینک وظیفه مهم خط، زیبایی و تبلیغ است و لذا هنرمندان در حالی که بدیع بودن و شگفتی را همراه زیبایی از اهداف مهم بصری تعیین نمودند.

امید بخش با برشمردن تحولاتی که امروزه خطاطی و خوشنویسی را علاوه بر وظایف گذشته به فرمی زیبا بدل کرده که در درجه اول معنا را فقط القا نمی کند بلکه ادعایی نیز دارد افزود: خط در تمامی جنبه های هنری و کاربردی مبانی زیبا شناسی را در ابعاد و گرایش های هنر اسلامی اعم از معماری و تزئینات داخلی، فلز کاری، کتاب آرایی و... تسری داده و از آن مهم تر اینکه خود به عنوان یکی از عوامل وحدت و تفاهم بین رشته های هنری تلقی می‌شود

امید بخش در بخش پایانی از رسالت فرهنگی و هنری اداره کل در پاسداشت اساتید و پیشکسوتان در رشته های مختلف هنری از ابتدای سال ۹۶ اشاره کرد و افزود: تاکنون آیین های باشکوهی برای این فرهیخته گان ماندگار فرهنگ و هنر فارس برگزار شده است.

در بخش بعدی پس از پخش فیلمی کوتاه از زندگینامه و فعالیت های استاد نعمتی ،دکتر نعمت الهی به همراه فرزند آیت الله فقیه ارسنجانی به روی صحنه آمدند و در خصوص استاد نعمتی سخن گفتند.

دکتر نعمت الهی با اشاره به سابقه ارسنجان به عنوان مهد بزرگان و علمای هنر و دین، استاد نعمتی ارسنجانی را هنرمندی متدین و صاحب سبک دانستند که نه تنها در خطاطی که در سخنوری و خطابه نیز بسیار متبحر هستند

فرزند آیت الله فقیه ارسنجانی طی سخنانی شیوا و بلیغ قدردانی خود را از تمام عزیزانی که بزرگان فرهنگ و هنر را ارج می‌نهند اعلام و استاد نعمتی را هنرمندی ارزنده متعلق به همه جهان اسلام و خصوصا فارس دانست.

وی افزود: آشنایی با قرآن کریم، صفای باطن با علم و عمل آموزگارانه را از خصوصیات بارز استاد دانست چرا که کسانی که با دین خدا پیوند دارند بی تردید جاودان خواهند شد.

پیش از رونمایی از کتاب مسجد جامع عتیق ،استاد نعمتی در میان تشویق پرشور مخاطبان بر صحنه حاضر شدند و طی سخنانی گفت: بر جلوه نورانی چهره های شما، بر دلهای پاکتان و به یاد درگذشتگان شما سلام می کنم و تشکر می کنم از تمام سرورانی که در اجرای این مراسم یاری رساندند؛ باید سپاسگزاری و تشکر کرد چرا که کسی که نمی تواند از خلق خدا تشکر کند بی تردید نمی تواند شاکر الطاف الهی باشد.

وی افزود: من امروز در این مکان صمیمیت و عشق دیدم و دل های مهربان هرچند خود را لایق اینهمه لطف نمیدانم و در وادی هنر و عشق هیچکسم؛ اصل بزرگ خوشنویسی شأن و صفاست و هنر واقعی هنر خوب زیستن است.

در پایان صحبت استاد نعمتی  کیک تولدی مزین به تصویر این هنرمند خوشنویس که توسط خانواده و همشهریان ارسنجانی ایشان تهیه شده بود به صحنه آورده شد و همزمانی تولد استاد با شب بزرگداشت ایشان و همچنین مصادف شدن با شب ازدواج مولا علی(ع) و حضرت فاطمه زهرا(س) با تشویق حاضران جشن گرفته شد.

مراسم رونمایی از کتاب مسجد جامع عتیق که کتابت آن به قلم استاد محمد نعمتی صورت گرفته بود با حضور مریدی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی، مهدی امید بخش معاون فرهنگی اداره کل، دکتر نعمت الهی و تنی چند از بزرگان و هنرمندان انجام شد.

همچنین هدیه اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس، هدیه اهالی ارسنجان و تابلوی نفیس خوشنویسی به همین مناسبت به استاد نعمتی اهدا شد.

دکتر مریدی در انتهای مراسم از افتتاح نگارخانه ارسنجان با نمایش آثار استاد نعمتی خبر داد و افزود: این نگارخانه در ارسنجان به پاس نیم قرن زحمت استاد به نام ایشان نامگذاری می گردد.

در پایان و یک مراسم قرعه کشی تابلویی مزین به خط استاد نعمتی، کتاب های ایشان و هدایای دیگر به حاضران در سالن اهدا شد.

ارسنجان، زادگاه هنرمندان و خوشنویسان به نامی است که هماره با برجا نهادن اثار فاخر ادبی و هنری، نه تنها نام خویش را ماندگار نموده اند بلکه باعث شده اند تا نام این شهر توسط هر شهروندی با غرور بیان شود. یکی از این هنرمندان که در سطح ملی و بین الملل دارای افتخارات زیادی است، محمد نعمتی می باشد . محمد نعمتی (زاده ۱۳۲۳ شیراز) خوشنویس معاصر ایرانی در خط نسخ است.

محمد نعمتی فرزند عبدالرحیم ارسنجانی در سال ۱۳۲۳ در شیراز متولد شد. عشق به خوشنویسی و کتابت قرآن که در خانواده ارسنجانی ها موروثی شده، وی را بر آن داشت تا با مشق از روی آثار خوشنویسان برجسته‌ای چون میرزا احمد نیریزی و محمد شفیع ارسنجانی کتابت نخستین قرآن را در سال ۱۳۴۶ آغاز کند. وی با کتابت ده ها قرآن، صدها تابلو خوشنویسی و صدها کتیبه و زیارتنامه بقاع متبرکه جزء پرکارترین خوشنویسان عصر حاضر است. قرآن ۳۰ صفحه‌ای(هر جزء یک صفحه)، قرآن ۳۰۰ صفحه‌ای در قطع مربع، قرآن تلفیقی خط نسخ و ثلث از آثار برجسته اوست. انجمن قرآن نگاران ایران متشکل از شاگردان برجسته وی و جمعی از تذهیب‌کاران شیراز توسط وی تأسیس گردیده‌است. وی که به اعتقاد بسیاری از بزرگان عرصه خوشنویسی احیاگر خط نسخ ایرانی در دوره معاصر به شمار می‌رود هم اکنون عضو شورای تشخیص انجمن خوشنویسان ایران است.

در ادامه برنامه اساتید و بزرگان دیگری از همکاران و شاگردان استاد طی سخنانی کوتاه از خاطرات و فعالیت های ارزنده وی سخن گفتند و گروه تواشیح طاها به سرپرستی امین آبادیان بخش بعدی برنامه بزرگداشت بود.

از نکات جالب در طراحی و اجرای برنامه حضور استاد کاظمی در گوشه صحنه و کتابت آیات کلام الله مجید و خوشنویسی بود که آثار ایشان در انتهای برنامه به عنوان هدیه به حاضران منتخب قرعه کشی اهدا گردید.

.
نظرات و یادداشت ها
افزودن نظر جدید
نام و نام خانوادگی:
ایمیل:
متن پیام:تصویر فوق را وارد کنید


شهردار سعادتشهر گفت :جای هیچگونه نگرانی در مورد باغ قوام وجود ندارد . مسولین نمیگذارند خسارتی به زیر ساخت باغ وارد شود.
فرمانده انتظامی شهرستان ارسنجان از خلع ید یک فقره زمین‌خواری به ارزش ۴ میلیارد ریال از اراضی ملی خبر داد.
رئیس اداره محیط زیست ارسنجان اعلام کرد که 18 هزار متر مربع از عرصه‌های محیط زیستی منطقه بختگان این شهرستان از متصرفان خلع ید و رفع تصرف شد .
بهره گیری از دانش و فناوری لیزر درمانی برای درمان ضایعات پوستی و زیبایی موضوعی است که جاذبه فراوان دارد ، برخی سوجویان با بهره‌گیری از عطش تقاضا برای استفاده از این فناوری اقدام به راه اندازی مراکز غیر مجاز به ویژه در شهرستان‌ها کرده اند ، اخیرا دو مرکز لیزر درمانی غیر مجاز در شهرستان ارسنجان شناسایی شد و به تعطیلی کشید.
با توجه به برگزاری ١٣ سال سوگواره شعر عاشورایی فارس، شهرستان ارسنجان و هنرمندان و این اداره آمادگی کامل را دارد که جشنواره شعر رضوی را به صورت استانی یا منطقه ای برگزار نماید.