ارسال شده توسط :

روابط عمومی

منبع :

شبکه بهداشت و درمان ارسنجان

زمان ارسال :

دوشنبه,13 شهریور 1396

شبکه بهداشت و درمان

سلامت

پدیکلوزیس

توسط شبکه بهداشت و درمان ارسنجان صورت گرفت

بررسی راهکارهای مقابله بابیماری پدیکلوزیس

راهکارهای مقابله به بیماری پیکلوزیس درجلسه مشترک اعضای این کمیته بررسی شد.
پرتال جامع شهرستان ارسنجان:

 

به گزارش روابط عمومی شبکه بهداشت ودرمان ارسنجان،کارشناس مسئول بهداشت محیط مرکز بهداشت ارسنجان ،گفت:به منظور هماهنگی،همکاری  جلب مشارکت بین بخشی وحصول راهکار مناسب برای ایجاد آمادگی لازم در برخورد با همه گیری و موارد مشکوک به بیماری پدیکلوزیس، کمیته پدیکلوزیس ومبارزه با شپش، با حضورمسئولین شبکه بهداشت وکارشناسانی ازادارات فرمانداری، اصناف،بهزیستی،آموزش وپرورش،مربیان مهدهای کودک شهر، در دفتر رییس مرکز بهداشت ارسنجان ،برگزار شد.
در این جلسه، دکتر "کورش قنبری"رییس شبکه ودکتر "علی ایزدی"معاون بهداشتی،نکاتی درخصوص تاریخچه بیماری ، آمار موارد ثبت شده مبتلایان به این بیماری درچند سال اخیربیان کرده وبر ضرورت آگاه سازی وآشنایی خانواده ها با این بیماری تاکید کردند.
مهندس "محمد رحیمی"افزود:به توجه به پیشنهاد های مطرح شده در این کمیته،آموزش گروهی صنف آرایشگران با همکاری اصناف وشبکه بهداشت ودرمان،به همراه انجام بازدید های مشترک از آرایشگاه ها،آموزش مربیان بهداشت مدارس،معلمان ومدیران مدرسه،مربیان مهدهای کودک شهری وروستایی ،با همکاری واحد مبارزه با بیماری های مرکز بهداشت، به عنوان نخستین گام های مبارزه با این بیماری به تصویب رسید.

پدیکلوزیس چیست؟

پدیکلوز سر، انگل پوست بدن انسان است یعنی دور ازبدن نمی تواند زندگی کند و غذای خود را از بدن انسان تهیه می کند.پدیکلوزیس یک حشره خونخوار است و از خون بدن انسان استفاده می کند،  حرارت بدن انسان برای زندگی پدیکلوزیس مناسب است، گرما و سرمای شدید پدیکلوزیس را از بین می برد و در رطوبت نمی تواند زندگی کند.پدیکلوز بیشتر در ناحیه عقب سر در قسمت گردن و در پشت گوش زندگی می کند و در آنجا تخم می گذارد.اندازه پدیکلوزیس به اندازه یک ارزن است، رنگ آن سفید مایل به کرم است. نزدیک پوست به انتهای مو میچسبدوبه سختی میتوان آنرا ازموجداکرد.

  پدیکلوزیس چگونه منتقل می شود ؟

پدیکلوزیس می تواند حرکت کند و از بدن افراد مبتلا به افراد سالم برود و تخم گذاری کند و آنها را نیز آلوده کند.انتقال شپش سر عمدتاً در اثر تماس با اشیاء آلوده نظیر حوله ، شانه ، برس سر ، کلاه ، روسری ، متکا و لباس های خواب و ... که به طور مشترک مورد استفاده قرار بگیرند و یا اینکه در یک جا به روی هم قرار داده شوند صورت می گیرد و یا بوسیله صندلی های سالن های اجتماعات ، کلاسها ، وسایل نقلیه عمومی و کمدهای لباس حمام های عمومی و استخرها و ... انتقال انجام می شود.

 

.
نظرات و یادداشت ها
افزودن نظر جدید
نام و نام خانوادگی:
ایمیل:
متن پیام:تصویر فوق را وارد کنید


شهردار سعادتشهر گفت :جای هیچگونه نگرانی در مورد باغ قوام وجود ندارد . مسولین نمیگذارند خسارتی به زیر ساخت باغ وارد شود.
فرمانده انتظامی شهرستان ارسنجان از خلع ید یک فقره زمین‌خواری به ارزش ۴ میلیارد ریال از اراضی ملی خبر داد.
رئیس اداره محیط زیست ارسنجان اعلام کرد که 18 هزار متر مربع از عرصه‌های محیط زیستی منطقه بختگان این شهرستان از متصرفان خلع ید و رفع تصرف شد .
بهره گیری از دانش و فناوری لیزر درمانی برای درمان ضایعات پوستی و زیبایی موضوعی است که جاذبه فراوان دارد ، برخی سوجویان با بهره‌گیری از عطش تقاضا برای استفاده از این فناوری اقدام به راه اندازی مراکز غیر مجاز به ویژه در شهرستان‌ها کرده اند ، اخیرا دو مرکز لیزر درمانی غیر مجاز در شهرستان ارسنجان شناسایی شد و به تعطیلی کشید.
با توجه به برگزاری ١٣ سال سوگواره شعر عاشورایی فارس، شهرستان ارسنجان و هنرمندان و این اداره آمادگی کامل را دارد که جشنواره شعر رضوی را به صورت استانی یا منطقه ای برگزار نماید.