ارسال شده توسط :

روابط عمومی

منبع :

شبکه بهداشت و درمان شهرستان ارسنجان

زمان ارسال :

یکشنبه,2 مهر 1396

شبکه بهداشت و درمان

بیماری سالک

مبارزه با بیماری ها

در راستای کنترل و مبارزه با بیماری سالک

آغازمرحله دوم فعالیت های مبارزه با مخازن بیماری سالک، در شهرستان ارسنجان

در راستای کنترل و مبارزه با بیماری سالک، مرحله دوم مبارزه با مخازن بیماری سالک درشهرستان ارسنجان ،آغاز گردید.
پرتال جامع شهرستان ارسنجان:

به گزارش روابط عمومی شبکه بهداشت ودرمان ارسنجان،معاون بهداشتی ورییس مرکز بهداشت ارسنجان،گفت: ،همزمان با اتمام فصل گرما،به منظور کنترل ومقابله با بیماری سالک ،مرحله دوم مبارزه با مخازن این بیماری در شهرستان ارسنجان، آغاز شد.

  دکتر "علی ایزدی"افزود: با توجه به افزایش زاد و ولد موش ها در شهریورماه، مرحله دوم لانه کوبی ومبارزه بامخازن این بیماری،درشعاع 500متری روستاها وحومه شهرارسنجان آغاز و کارشناسان واحد مبارزه با بیماری های واگیر مرکز بهداشت، با همکاری بهورزان خانه های بهداشت ومراقبین سلامت، مراحل طعمه گذاری ولانه کوبی مخازن این بیماری را، انجام می دهند.

کارشناس مبارزه با بیماری های واگیر مرکز بهداشت ارسنجان نیز با اشاره به برگزاری بیش از40کلاس آموزشی مبارزه با بیماری سالک برای گروه های مختلف سنی  ،مهم ترین راه پیشگیری از گسترش این بیماری را،مبارزه ومعدوم كردن جوندگان به عنوان مخزن بيماري سالک،مبارزه با پشه خاکی ناقل  بیماری،رعايت مسایل بهداشتی، بهسازی محيط ،جمع آوري ودفع مستمر وبهداشتی زباله ، جمع آوري فضولات حيواني و جلوگيري ازانباشته شدن آنها ،ترميم شكاف و حفره هاي موجود در ديوارهای منازل مسكوني ،تخريب و تسطيح اماكن مخروبه ، عدم خروج از منزل درهنگام غروب آفتاب و شب در مناطق آلوده به سالک،استفاده از پمادهاي دافع حشرات ،نصب توری فلزي در ورودي منازل  واستفاده از پشه بند آغشته به سم در هنگام خواب ،عنوان نمود.

"اصغر اخوان "،افزود:با انجام اقدامات کنترلی این بیماری در سال گذشته ،شاهد کاهش شیوع 25 درصدی این بیماری ،در شهرستان ارسنجان بوده ایم.

وی تهیه سم ،دست کش ، ماسک و دیگر ملزومات مورد نیاز  از طریق مراجع معتبر،انجام هماهنگی های  لازم باسازمان های  محیط زیست  ، منابع طبیعی ، بخشداری و شهرداری ،بررسی وشناسایی کانون های سالک با همکاری شوراهای اسلامیشهر و روستا،لانه کوبی و تخریب کلونی جوندگان، بررسی لانه های فعال بعد از لانه کوبی ،نظارت برعملیات سم گزاری در لانه جوندگان را ،از مهم ترین اقدامات کنترلی واحد مبارزه با بیماری های مرکز بهداشت ارسنجان،برای مبارزه با مخازن بیماری سالک ،نام برد.

.
نظرات و یادداشت ها
افزودن نظر جدید
نام و نام خانوادگی:
ایمیل:
متن پیام:تصویر فوق را وارد کنید


شهردار سعادتشهر گفت :جای هیچگونه نگرانی در مورد باغ قوام وجود ندارد . مسولین نمیگذارند خسارتی به زیر ساخت باغ وارد شود.
فرمانده انتظامی شهرستان ارسنجان از خلع ید یک فقره زمین‌خواری به ارزش ۴ میلیارد ریال از اراضی ملی خبر داد.
رئیس اداره محیط زیست ارسنجان اعلام کرد که 18 هزار متر مربع از عرصه‌های محیط زیستی منطقه بختگان این شهرستان از متصرفان خلع ید و رفع تصرف شد .
بهره گیری از دانش و فناوری لیزر درمانی برای درمان ضایعات پوستی و زیبایی موضوعی است که جاذبه فراوان دارد ، برخی سوجویان با بهره‌گیری از عطش تقاضا برای استفاده از این فناوری اقدام به راه اندازی مراکز غیر مجاز به ویژه در شهرستان‌ها کرده اند ، اخیرا دو مرکز لیزر درمانی غیر مجاز در شهرستان ارسنجان شناسایی شد و به تعطیلی کشید.
با توجه به برگزاری ١٣ سال سوگواره شعر عاشورایی فارس، شهرستان ارسنجان و هنرمندان و این اداره آمادگی کامل را دارد که جشنواره شعر رضوی را به صورت استانی یا منطقه ای برگزار نماید.