ارسال شده توسط :

روابط عمومی

منبع :

شبکه بهداشت و درمان شهرستان ارسنجان

زمان ارسال :

سه شنبه,9 آبان 1396

شبکه بهداشت و درمان

مسمومیت

منو اکسید کربن

بیشتر بدانیم

نکاتی در خصوص مسمومیت با گاز منوکسید کربن/به بهانه هفته پیشگیری از مسمومیت ها

گاز مونوکسیدکربن فاقد رنگ، بو و مزه بوده،به همین دلیل افراد سریع نمی توانند متوجه وجود این قاتل خاموش در منزل، شود.
پرتال جامع شهرستان ارسنجان:

به گزارش روابط عمومی شبکه بهداشت ودرمان ارسنجان،کارشناس بیماری ها غیر واگیر مرکز بهداشت ،گفت:مسمومیت با گاز منوکسید یک مسمومیت آرام و خزنده است، ما موارد زیادی را شاهد هستیم که افراد با تماس با اورژانس اظهار بدحالی کرده و بدون آنکه متوجه کاهش سطح هوشیاری شان شوند در حین تماس از حال می روند و هیچ کمک دیگری نمی توان به فرد کرد.

زهرا خادمیان افزود:متاسفانه در برخی موارد سطح هوشیاری به قدری کاهش می‌یابد که بیمار سریع به کُما رفته و یا دچار مرگ می‌شود.

او ادامه داد:عامل تولید گاز منوکسیدکربن فقط بخاری ها نیستند،غالب وسیله هایی که با سوخت آلی کار می کند خطر گاز گرفتگی را در بردارند؛ در پارکینگ خانه ها ممکن است که افراد با مسمومیت با منوکسید کربن، به دلیل روشن ماندن طولانی مدت خودرو در پارکینگ نیز دچار شوند.

"خادمیان" مسمومیت با بخاری را اولین و شایع ترین علت گاز گرفتگی عنوان کردوادامه داد:در مسمومیت بامنوکسید کربن استفاده از پیک نیک های گازی در خودرو هادر سال گذشته با آمار بالایی رو به رو بودیم و همچنین مسمومیت با آب گرمکن نیز یکی دیگر از دلایل مرگ هموطنان، در روز های سرد سال است.

خادمیان با اشاره به تعریف مسمومیت،گفت:مسمومیت به مجموعه واکنش هایی گفته می شود که بعد از آلودگی به مواد مضر سلامتی، سم هاي توليدشده برخی ميكروارگانيسم ها ،دربدن افزایش یابد؛مسمومیت می تواند ناشی از دارو، مواد غذایی ،گياهان سمی، گازها، سموم دفع آفات، مواد شيميایی ،شوینده هاي خانگی، مسموميت ناشی از سوء مصرف مواد مخدر، پرتوهاي مضر و مواد افزودنی غيرمجاز و یا مجاز بيش از اندازه ،باشد.

کارشناس بیماری ها غیر واگیر مرکز بهداشت ارسنجان،افزود:مسموميت با موادغذایی می تواند بر اثر آلودگی غذا در جریان توليد فرآورده هاي غذایی و تهيه و نگهداري مواد غذایی ایجاد شده، باکتري ها، ویروس ها، قارچ ها، مواد افزودنی غيرمجاز، فلزات سنگين، باقيمانده سموم نباتی از عوامل مهم ایجاد مسموميت هاي غذایی، به شمار می روند.

مسمومیت با گاز منو اکسید کربن

گاز منو اکسيد کربن بی رنگ و بی بو بوده که بر اثر احتراق ناقص توليد می شود به طوري که بخاري، آبگرمكن، شومينه و اجاق گازها ،به علت سيستم تهویه نامناسب دودکش، عامل مسموميت با گازمنو اکسید کربن می شود.

علائم مسمومیت با گاز منواکسید کربن

علائم مسموميت باگازمنواکسيد کربن می تواند طيف وسيعی از عوامل را شامل شود که در بيماري هاي مختلفی دیده می شود.

 متاسفانه بسياري از این علائم شبيه به علایم سرماخوردگی است و اکثر افراد فكر میکنند به دليل سردي هوا دچار سرماخوردگی شده اندوسعی می کنندبخوابند،ابتلای تمام افراد خانواده به علایمی شبيه به آنفلوآنزا، بروزمسموميت در افراد را ،نشان میدهد.

علایم

سردرد

ضعف جسمانی

سرگيجه و بی قراري

تهوع و استفراغ

خميازه کشيدن بيش از حدوکاهش دید، از علایم عمومی مسموميت ها هستند.

 حالت خواب آلودگی شدید، کسلی، خستگی و کاهش قدرت عضلانی از

جمله علایم اوليه مسموميت در افراد به شمار میروند.

 چنانچه افراد در این مرحله متوجه چنين علایمی شدند، با خارج شدن از فضاي آلوده می توانند از

پيشرفت مسموميت ،پيشگيري کنند.

همچنين غلظت گاز منواکسيد کربن در فضاي اتاق در ایجاد مسموميت بسيار موثر است

اصول ایمني و پیشگیری از گاز گرفتگي و مسمومیت با منواکسید کربن

بهترین راه پيشگيري از بروز مسموميت ناشی از گاز منوکسید کربن،کنترل و انسداد منافذ مسير دودکش قبل از راه اندازي بخاري،استفاده از کلاهک اچ شکل در پشت بام و دقت و توجه به داغ بودن لوله خروجی ازبخاری نيز بهترین آزمایش سالم بودن دودکش ، می باشد.

گروه های در معرض خطر

تمامی افراد در معرض خطر قرار دارند، ولی کودکان، زنان باردار و سالمندان جزو گروه آسيب پذیر و در معرض خطربيشتر مسمومیت با منواکسيد کربن بوده و علایم مسموميت در آنها سریع و با شدت بيشتري ،ایجاد می شود.

 چگونگي برخورد با افراد مسموم شده با گاز منواکسید کربن

-فرد مسموم را از محيط آلوده به هواي آزاد منتقل کنيد.

-یقه پيراهن و کمربند و لباس هاي تنگ افراد مسموم را باز کنيد.

-درصورت امكان به فرد مسموم شده اکسيژن دهی نمایید.

 -باز نگه داشتن راه هاي هوایی تنفس و تماس با اورژانس 115 در مراحل بعدي درمانی باید مورد توجه قرار گيرد.

-به یاد داشته باشيد که خارج کردن افراد مصدوم از محيط آلوده، قرار گرفتن در محيط باز و به این افراد از مهمترین اقدامات پيشگيرانه محسوب میشود. 

.
نظرات و یادداشت ها
افزودن نظر جدید
نام و نام خانوادگی:
ایمیل:
متن پیام:تصویر فوق را وارد کنید


شهردار سعادتشهر گفت :جای هیچگونه نگرانی در مورد باغ قوام وجود ندارد . مسولین نمیگذارند خسارتی به زیر ساخت باغ وارد شود.
فرمانده انتظامی شهرستان ارسنجان از خلع ید یک فقره زمین‌خواری به ارزش ۴ میلیارد ریال از اراضی ملی خبر داد.
رئیس اداره محیط زیست ارسنجان اعلام کرد که 18 هزار متر مربع از عرصه‌های محیط زیستی منطقه بختگان این شهرستان از متصرفان خلع ید و رفع تصرف شد .
بهره گیری از دانش و فناوری لیزر درمانی برای درمان ضایعات پوستی و زیبایی موضوعی است که جاذبه فراوان دارد ، برخی سوجویان با بهره‌گیری از عطش تقاضا برای استفاده از این فناوری اقدام به راه اندازی مراکز غیر مجاز به ویژه در شهرستان‌ها کرده اند ، اخیرا دو مرکز لیزر درمانی غیر مجاز در شهرستان ارسنجان شناسایی شد و به تعطیلی کشید.
با توجه به برگزاری ١٣ سال سوگواره شعر عاشورایی فارس، شهرستان ارسنجان و هنرمندان و این اداره آمادگی کامل را دارد که جشنواره شعر رضوی را به صورت استانی یا منطقه ای برگزار نماید.