ارسال شده توسط :

روابط عمومی

منبع :

شبکه بهداشت و درمان شهرستان ارسنجان

زمان ارسال :

سه شنبه,26 دی 1396

شبکه بهداشت و درمان

سلامت

مبارزه با سالک

نتیجه تلاش برای ریشه کنی بیماری سالک در ارسنجان

کاهش80 درصدی موارد ابتلا به سالک

با اجرای طرح های مبارزه با بیماری سالک در شهرستان ارسنجان، موارد ابتلا به این بیماری پوستی طی هشت ماهه نخست سال96، حدود 80 درصد کاهش یافته است.
پرتال جامع شهرستان ارسنجان:

به گزارش روابط عمومی شبکه بهداشت ودرمان ارسنجان،رییس شبکه بهداشت ودرمان ارسنجان،گفت:با انجام اقدامات پیشگیرانه واجرای طرح های لانه کوبی ومبارزه با مخازن بیماری سالک در شهرستان ارسنجان،آمار مبتلایان به این بیماری پوستی ،تا پایان آبان امسال ،نسبت به مدت مشابه سال قبل  حدود 80 درصد کاهش یافته است.

دکتر "کورش قنبری" افزود: با توجه به شایع بودن ابتلا به سالک نوع مرطوب یا روستایی در شهرستان ارسنجان و نقش  موش صحرایی درانتشار وگشترش عامل این بیماری، مبارزه با مخزن بیماری سالک ،در دو مرحله با  طعمه گذاری در شعاع 500 متری شهر ،روستاها و باغات اطراف شهر با نظارت مستقیم کارشناسان مبارزه با بیماری های مرکز بهداشت ،انجام شد.

"روح اله زارع"کارشناس مبارزه با بیماری های واگیر مرکز بهداشت ارسنجان نیز،با اشاره به آغشته سازی بیش از 1200 تخته پشه بند با سم مایع پرمترین و برگزاری بیش از 150 جلسه آموزشی جهت گروه های هدف و شناساندن این بیماری ، راه های انتقال وچگونگی پیشگیری از آن در کنار اجرای طرح لانه کوبی جوندگان،انجام این گونه اقدامات تکمیلی در کاهش شیوع وابتلا به این بیماری را بسیار موثر دانست.

او مهم ترین راه پیشگیری از گسترش این بیماری را،مبارزه ومعدوم كردن جوندگان به عنوان مخزن بيماري سالک،مبارزه با پشه خاکی ناقل  بیماری،رعايت مسایل بهداشتی، بهسازی محيط ،جمع آوري ودفع مستمر وبهداشتی زباله ، جمع آوري فضولات حيواني و جلوگيري ازانباشته شدن آنها ،ترميم شكاف و حفره هاي موجود در ديوارهای منازل مسكوني ،تخريب و تسطيح اماكن مخروبه ، عدم خروج از منزل درهنگام غروب آفتاب و شب در مناطق آلوده به سالک،استفاده از پمادهاي دافع حشرات ،نصب توری فلزي در ورودي منازل  واستفاده از پشه بند آغشته به سم در هنگام خواب ،عنوان نمود.

.
نظرات و یادداشت ها
افزودن نظر جدید
نام و نام خانوادگی:
ایمیل:
متن پیام:تصویر فوق را وارد کنید


شهردار سعادتشهر گفت :جای هیچگونه نگرانی در مورد باغ قوام وجود ندارد . مسولین نمیگذارند خسارتی به زیر ساخت باغ وارد شود.
فرمانده انتظامی شهرستان ارسنجان از خلع ید یک فقره زمین‌خواری به ارزش ۴ میلیارد ریال از اراضی ملی خبر داد.
رئیس اداره محیط زیست ارسنجان اعلام کرد که 18 هزار متر مربع از عرصه‌های محیط زیستی منطقه بختگان این شهرستان از متصرفان خلع ید و رفع تصرف شد .
بهره گیری از دانش و فناوری لیزر درمانی برای درمان ضایعات پوستی و زیبایی موضوعی است که جاذبه فراوان دارد ، برخی سوجویان با بهره‌گیری از عطش تقاضا برای استفاده از این فناوری اقدام به راه اندازی مراکز غیر مجاز به ویژه در شهرستان‌ها کرده اند ، اخیرا دو مرکز لیزر درمانی غیر مجاز در شهرستان ارسنجان شناسایی شد و به تعطیلی کشید.
با توجه به برگزاری ١٣ سال سوگواره شعر عاشورایی فارس، شهرستان ارسنجان و هنرمندان و این اداره آمادگی کامل را دارد که جشنواره شعر رضوی را به صورت استانی یا منطقه ای برگزار نماید.