ارسال شده توسط :

روابط عمومی

منبع :

شبکه بهداشت و درمان شهرستان ارسنجان

زمان ارسال :

دوشنبه,14 اسفند 1396

شبکه بهداشت و درمان شهرستان ارسنجان

آنفولانزا

سلامت

بهداشت

مراقبت های بهداشتی

سلامت باشیم...

شناخت بهتر بیماری آنفولانزا

آنفولانزا یک عفونت ویروسی است که بینی، گلو و ریه را،درگیر می کند.
پرتال جامع شهرستان ارسنجان:

به گزارش روابط عمومی شبکه بهداشت ودرمان ارسنجان،کارشناس بیماری های واگیر معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شیرازدر جلسه آموزشی پزشکان ومراقبین سلامت در ارسنجان ،گفت:تب بالای 38 درجه سانتيگراد، سردرد، خستگي، بدن درد، آبريزش بيني و چشم، ناراحتي گلو و سرفه،از علایم رایج بیماری آنفولانزا ،می باشد .

دکتر"حمید بختیاری" افزود: بيماری آنفلوانزا، يک بيماری حاد ويروسي دستگاه تنفسي است که معمولا خود محدود شونده بوده و در موارد همه گيری، عوارض و مرگ و مير بيشتری دارد؛ علایم این بیماری شامل: تب، درد بدن، سر درد، خستگی، بی اشتهایی، سرفه ی خشک، احساس خشکی یا زخم در گلو می باشد که به صورت ناگهانی ایجاد می شود؛ آنفولانزا با سرماخوردگی متفاوت است و علائم شدید تری دارد؛ بیشتر افراد بدون عارضه خوب می شوند،اما برخی اوقات عفونت باکتری هایی هم به آن اضافه می شود،مانند عفونت گوش،عفونت سینوس هایا التهاب مجاری هوایی(برونشیت).


او افزود:ويروس آنفلوانزا، دائما در حال تغيير مي باشد که همين موضوع،زمينه ساز وقوع همه گيری آنفلوانزا است؛تاکنون سه نوع آنفلوانزا به نام های B ,A و C شناخته شده است که نوع A، بيشترين توانايي ايجاد همه گيری را،دارد.

  دکتر بختیاری، بزرگترين همه گيری آنفلوانزا را در جهان،مربوط به سال 1918-1919در اسپانیا عنوان کرد که،سبب ابتلای 500 ميليون نفر ومرگ 40 ميليون نفر در سراسر جهان،گرديد.

مسئول برنامه آنفولانزای معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شیراز،اضافه کرد: کودکان در سنين مدرسه،هسته اوليه انتشار آلودگي آنفولانزا محسوب شده و افزايش تعداد کودکان مبتلا به بيماری تنفسي تب دار، اغلب اولين نشانه شروع همه گيری آنفلوانزا در يک جامعه است که باظهور موارد بيماری در افراد بالغ، ادامه مي يابد.

علائم بیماری چیست؟
دکتر بختیاری،گفت:از مواجهه با ویروس تا ایجاد علایم، یک تا چهار روز طول می کشد؛ ابتدا خشکی گلو، آبریزش بینی و احساس زخم در گلو ایجاد می شوند و سه تا چهار روز بعد علائمی مانند تب، سرفه، درد بدن، سر درد، و خستگی ایجاد می شوند؛در آنفولانزا تهوع و استفراغ یا اسهال دیده نمی شودو زمان شیوع بیماری غالبا اواخر پاییز و اوایل زمستان ،است اما امکان ابتلا در همه فصول وجود دارد.

عامل ایجاد کننده آنفولانزا چیست؟
این کارشناس بیماری های واگیر دانشگاه علوم پزشکی شیراز،عامل ایجاد کننده آنفولانزا را ویروس آن عنوان کردکه ویروس های آنفولانزای ( A) و ( B) و(C)بیماری را ایجاد می کنند،ویروس نوع ( A) معمولاً عامل ایجاد کننده ی شیوع سالیانه ی آنفولانزا است،این ویروس ها مدام در حال تغییر خود هستند و انواع جدیدی ایجاد می کنند که خصوصیات متفاوتی دارد،به همین دلیل ساختمان ویروس از سالی به سال دیگر تغییر می کند که به همین دلیل،واکسن ها و داروها برای اثر بخشی بایدسالیانه تغییر کنند.
درمان آنفولانزا :
دکترحمید بختیاری،ادامه داد:داروهای ضد ویروسی برای کاهش شدت و طول مدت علائم وجود دارند، اما درمان های خانگی می توانند موثر باشد،بیشتر افراد بدون مصرف دارو خوب می شوند، مصرف مایعات، استراحت و بخور برای مرطوب کردن مجاری تنفسی کمک کننده است،از پزشک خود درخواست تجویز آنتی بیوتیک نکنید،چون آنتی بیوتیک تنها بر عفونت باکتریایی تاثیر دارد، مصرف بیش از حد مکمل ها و ویتامین ها نیز تاثیری بر شدت و طول دوره ی بیماری، ندارد،داروهای ضد ویروسی نیز وجود دارند که بیشتر در سالمندان و کسانی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند و در معرض خطر عوارض هستند به کار می رود،درمان دارویی باید در دو روز اول آغاز علائم بیماری شروع شود و گرنه تاثیر زیادی نخواهد داشت،داروها در مقابل انواع ایجاد کننده آنفولانزا ،موثر نیستند.

پیشگیری:
او توصیه کرد: سعی شود زنان باردار،کودکان ٦ماه تا ٢ سال، افراد بالای ٥٠ سال وافراد مبتلا به آسم، بیماری مزمن قلبی و ریوی یا اختلال سیستم ایمنی بدن وکارکنان مراکز درمانی،در ابتدای فصل سرما واکسن آنفولانزا تزریق کرده تا از ابتلا به این بیماری، در امان باشند.


توصيه های بهداشتي در زمان همه گيری آنفلوانزا:

 • پوشاندن دهان در زمان سرفه يا عطسه، استفاده از ماسک، استفاده از دستمال کاغذی و معدوم ساختن صحيح آن بعد از مصرف؛
 • شستشوی دستها بعد از سرفه، عطسه و دست زدن به دهان و بيني؛
 • شتشوی دستها قبل و بعد از تماس با بيماران؛
 • کاهش مسافرتهای غير ضروری؛
 • رعايت بهداشت فردی و عمومي؛
 • در صورت ابتلا به بيماری، اقامت در منزل و اجتناب از تماس با ديگران؛
 • استراحت، نوشيدن کافي مايعات؛
 • رعايت توصيه های پزشکي معالج.

آيا مي دانيد:

 • مشاهده موارد تک گير آنفلوانزا، زنگ خطری برای طغيان و همه گيری آن است.
 • در جريان همه گيری آنفلوانزا افراد مسن، بيماران دچار بيماريهای مزمن، کودکان و زنان باردار، بيشترين آسيب را مي بينند.
 • همه گيری آنفلوانزا، علاوه بر موارد بالای ابتلا و مرگ و مير، صدمات شديد اجتماعي و اقتصادی نيز به دنبال دارد.
 • واکسيناسيون، از عوارض شديد بيماری و مرگ و مير مي کاهد.
 • واکسيناسيون 90-70 درصد در پيشگيری مؤثر است.
 • تراکم جمعيت و مسافرتهای هوايي از عوامل تشديد همه گيری آنفلوانزا هستند.
 • در جريان جهان گيری آنفلوانزا، 25 درصد افراد جامعه، مبتلا خواهند شد.
 • آنفلوانزای پرندگان که در سالهای اخير شاهد همه گيری آن در مناطق مختلف جهان بوده ايم قابل سرايت به انسان است.
.
نظرات و یادداشت ها
افزودن نظر جدید
نام و نام خانوادگی:
ایمیل:
متن پیام:تصویر فوق را وارد کنید


شهردار سعادتشهر گفت :جای هیچگونه نگرانی در مورد باغ قوام وجود ندارد . مسولین نمیگذارند خسارتی به زیر ساخت باغ وارد شود.
فرمانده انتظامی شهرستان ارسنجان از خلع ید یک فقره زمین‌خواری به ارزش ۴ میلیارد ریال از اراضی ملی خبر داد.
رئیس اداره محیط زیست ارسنجان اعلام کرد که 18 هزار متر مربع از عرصه‌های محیط زیستی منطقه بختگان این شهرستان از متصرفان خلع ید و رفع تصرف شد .
بهره گیری از دانش و فناوری لیزر درمانی برای درمان ضایعات پوستی و زیبایی موضوعی است که جاذبه فراوان دارد ، برخی سوجویان با بهره‌گیری از عطش تقاضا برای استفاده از این فناوری اقدام به راه اندازی مراکز غیر مجاز به ویژه در شهرستان‌ها کرده اند ، اخیرا دو مرکز لیزر درمانی غیر مجاز در شهرستان ارسنجان شناسایی شد و به تعطیلی کشید.
با توجه به برگزاری ١٣ سال سوگواره شعر عاشورایی فارس، شهرستان ارسنجان و هنرمندان و این اداره آمادگی کامل را دارد که جشنواره شعر رضوی را به صورت استانی یا منطقه ای برگزار نماید.