ارسال شده توسط :

-

منبع :

پایگاه خبری اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس

زمان ارسال :

شنبه,12 خرداد 1397

اداره فرهنگ و ارشاد

کتاب

محمد هاشمی

ره آورد فرهنگ استعماری

انتشارات نوید

اثر جدید سید محمد هاشمی منتشر شد

انتشار کتاب «ره آورد فرهنگ استعماری» به قلم سید محمد هاشمی

تاب «ره آورد فرهنگ استعماری» که نوشته محمد هاشمی است از سوی انتشارات نوید شیراز به بازار نشر ارایه شد؛ این کتاب، اثری است در حوزه ارزش های فرهنگی و در دفاع از مبانی فرهنگی و اجتماعی مرز و بوم ایرانی و فراتر از آن جهان اسلام.
پرتال جامع شهرستان ارسنجان:

نویسنده کتاب یادشده، اظهار می کند: در ارسنجان فارس چشم به جهان گشودم؛ اجدادم از یک سو به فارس و از دیگر سو به سادات یزد باز می گردد؛ شایسته تر می دانم به دور از احساس منفی قوم پرستی و ایجاد هر گونه حصاری پیرامون خویش بگویم ایرانی ام و فراتر از آن مسلمان و از تبار اهل قلم. از تبار آنان که هم به قداست و حرمت و شرافت قلم مؤمنانه آگاه بوده اند و هم آن را در جهت خدمت به عالم انسانی گرفته اند.

او می گوید: در دیار فارس بالیدم و از چشمه سار ادب و هنر و دانش و دلیری این مرز و بوم، سیراب گشتم؛ جرعه نوش دریای مواج و بی کرانه معرفت و دانش و آگاهی بزرگان ایرانی مسلمان بوده ام و از دریای گهر خیز غیر ایرانی نیز تا آن جا که به بشریت خدمتی رسانیده است و نوری افشانده، نور و سروری ستانده ام!

هاشمی پیرامون فعالیت های خویش عنوان می کند: کار هنری و علمی خویش را سال ها قبل از اتمام تحصیلات عالی(مقطع فوق لیسانس) در شیراز آغاز کردم؛ از سال ١٣٧٦ تا ١٣٨٣ روزنامه های عصرمردم و خبرجنوب بیشترین میدان فعالیت و قلم فرسایی ام بوده است.

نویسنده «ره آورد فرهنگ استعماری» می افزاید: به تحقیق دوره های سخت و طاقت سوز و آکنده از رنج و آزردگی را پشت سر نهادم؛ تنها و بی مددکار؛ در نشریات مختلف مانند کیهان فرهنگی و آفرینش و بعد فرهیختگان تهران نیز و خاصه در پاره ای از نشریات دانشگاهی قلم فرسوده ام.

سال ١٣٨٤ به همراه حسین علوی، دوست دیرین معلم فرهیخته و دوستدار فرهنگ فصل نامه ی پیام ارسنجان را بنیاد نهادم. ٣٤ شماره با همه سختی و طاقت فرسایی و کارشکنی و بی مهری همچون همیشه و مانع ها که در راهمان نهادند گذشت! اما در آن جا هم با همه گونه گون بودن سلیقه ها که در پاره ای جهات به تنگ چشمی و کژاندیشی آلوده می گشت، پشت سر نهاده شد و در کارنامه ی قلمی ام به ثبت رسید.

هاشمی ادامه می دهد: بار اقتصادی این نشریه به راستی بر دوش دوست و همکار فرهیخته ام سنگینی می کرد! و همین مشکل اقتصادی نشریه ی ما را از ادامه ی کار باز داشت و به زاویه ی انزوا کشانید؛ در حالی که هیچ فردی به یاری مان بر نخاست و دست گیر و مدد رسانمان نبود!

او می افزاید: مقالات و پژوهش های پراکنده و یادداشت های ادبی، اجتماعی و اسلامی گونه گون در هر زمینه برآنم داشت تا به کار تألیف کتاب نیز همتی معطوف دارم! جوهره ی ادبیات را دریافته ام؛ اما من می خواهم این جوهره و اندیشه ی سیال و پرسؤال و خواهش و در عین حال رؤوف و مهربان و عاطفی و حساس را با روح پژوهش و کند و کاو در باب مسائل اجتماعی، تاریخی و اسلامی گره بزنم و به گونه ای ادبیات آن منبع منیع و فیاض و اثرگذار را به خدمت ارزش هایی از این دست ببرم! در راه گذار بیش از بیست سال کار پی گیر و پراکنده ی قلمی و مطبوعاتی چنین کرده ام؛ اندیشیده ام و بر آنم که همچون گذشته باز هم هر چه هست و خواهد آمد، به فضل و منت خداوند راستی و خرد و هنر و دانندگی، سخاوتمندانه و بی هیچ چشم داشت، به جامعه ی ایرانی و فراتر از آن بشریت تقدیم دارم.

وی همچنین اشاره می کند: کار کتاب «ره آورد فرهنگ استعماری» را در تابستان سال ١٣٩٤ به اتمام رسانیدم؛ که در سال ١٣٩٥ با همکاری انتشارات ارجمند نوید شیراز به چاپ رسید. کاری است در حوزه ی ارزش های فرهنگی و در دفاع از مبانی فرهنگی و اجتماعی مرز و بوم ایرانی و فراتر از آن جهان اسلام ...

کتاب «سیری در اندیشه های اسلامی-اجتماعی علامه دکتر محمد اقبال لاهوری، بر اساس کلیات اشعار فارسی»، کاری که در واقع پایان نامه ام بود و در سال ١٣٨٤ به قلم آمد و در دانشگاه درجه ی عالی یافت، با همکاری انتشارات وزین روزنه ی تهران در اوایل سال جاری (اردیبهشت ماه ٩٧) به چاپ رسید. توضیح و تفسیر و نقد و تحلیل این اثر را به عهده ی مخاطب شکیبا و دانشور خویش می نهم! باشد که او به مدد اندیشه و گوهر تابناک فهم و آگاهی و ایمان خویش بدان عنایتی مبذول فرماید.

امید است مقالات، یادداشت ها و آثار و موضوعات بر زمین نهاده و یا در اندیشه جریان یافته ی این ناچیز نیز در آینده به عرصه ی پدیداری آید.

.
نظرات و یادداشت ها
افزودن نظر جدید
نام و نام خانوادگی:
ایمیل:
متن پیام:تصویر فوق را وارد کنید


شهردار سعادتشهر گفت :جای هیچگونه نگرانی در مورد باغ قوام وجود ندارد . مسولین نمیگذارند خسارتی به زیر ساخت باغ وارد شود.
فرمانده انتظامی شهرستان ارسنجان از خلع ید یک فقره زمین‌خواری به ارزش ۴ میلیارد ریال از اراضی ملی خبر داد.
رئیس اداره محیط زیست ارسنجان اعلام کرد که 18 هزار متر مربع از عرصه‌های محیط زیستی منطقه بختگان این شهرستان از متصرفان خلع ید و رفع تصرف شد .
بهره گیری از دانش و فناوری لیزر درمانی برای درمان ضایعات پوستی و زیبایی موضوعی است که جاذبه فراوان دارد ، برخی سوجویان با بهره‌گیری از عطش تقاضا برای استفاده از این فناوری اقدام به راه اندازی مراکز غیر مجاز به ویژه در شهرستان‌ها کرده اند ، اخیرا دو مرکز لیزر درمانی غیر مجاز در شهرستان ارسنجان شناسایی شد و به تعطیلی کشید.
با توجه به برگزاری ١٣ سال سوگواره شعر عاشورایی فارس، شهرستان ارسنجان و هنرمندان و این اداره آمادگی کامل را دارد که جشنواره شعر رضوی را به صورت استانی یا منطقه ای برگزار نماید.