ارسال شده توسط :

روابط عمومی

منبع :

شبکه بهداشت و درمان شهرستان ارسنجان

زمان ارسال :

پنج شنبه,21 تیر 1397

شبکه بهداشت و درمان

سلامت

دیابت

با همکاری شبکه بهداشت ودرمان ارسنجان برگزار گردید

آشنایی بیماران دیابتی باخود مراقبتی

بیماران دیابتی در ارسنجان، با راهکارهای خودمراقبتی در برابر بیماری دیابت آشنا شدند.
پرتال جامع شهرستان ارسنجان:

کارشناس بیماری های غیر واگیر مرکز بهداشت ارسنجان،گفت:خود مراقبتی یکی از ارکان اصلی سلامت در افراد جامعه می باشد که با آموزش آن،می توان از بسیاری از بیماری ها پیشگیری وبرخی از آنها را، کنترل نمود.

"زهرا خادمیان" افزود:آموزش خود مراقبتی به منظور کنترل قند خون در افراد دیابتی نقشی اساسی در داشتن زندگی مناسب برای این افراد دارد،که با توجه به آمار بیماران دیابتی و نیاز به آموزش اصول شیوه زندگی سالم وکنترل بیماری، جلسه آموزشی خود مراقبتی در بیماران دیابتی با حضور کارشناس دیابت معاونت بهداشتی دانشگاه در شهرستان ارسنجان ،برگزار گردید .

"ندا هادی زاده"کارشناس دیابت معاونت بهداشتی دانشگاه در این جلسه، دیابت را نوعی بیماری مزمن عنوان کرد که می تواند باعث عوارض جدی درسیستم گردش خون ،سیستم عصبی ،کلیه ها،چشم  و پاها شود.

او یکی از دلایل عدم موفقیت وعدم حصول نتایج درمانی مطلوب در بیماران دیابتی، کمبود مشارکت آنان در درمان دیابت عنوان کرد وافزود:خودمراقبتی عنصری کلیدی در پیشگیری ودرمان دیابت می باشد که دربهبود کیفیت زندگی وکاهش هزینه های ناشی از آن بسیار موثر می باشد.

کارشناس دیابت معاونت بهداشتی ،اضافه کرد:افراد مبتلا به دیابت باید ماهانه توسط بهورز و مراقب سلامت و پزشک خانواده مراقبت شده و بر اساس شرایط ،هرشش ماه تا یک سال، یک بار توسط متخصصین چشم پزشکی و داخلی ویزیت شوند؛در هر بار مراقبت ،لازم است وزن و اندزه گیری BMI محاسبه شده و فشار خون آنان نیز بررسی شود.

هادی زاده اضافه کرد:مطالعات اخیر نشان داده که خودمراقبتی در دیابت با رعایت الگوی غذایی سالم و داشتن فعالیت فیزیکی منظم ، کنترل قند خون ،مصرف منظم داروهای خوراکی یا تزریق انسولین و کنترل فشارخون و سطح چربی های خون امکان پذیر است و می توان بسیاری ازعوارض دیابت را کاهش داد تابیماران دیابتی بتوانند از یک زندگی سالم ،با عمر طبیعی بهره مند شوند.

نشانه های افزایش قند خون چیست؟ 
اوادامه داد:سطح بالای قند خون در حد ۱۸۰ تا ۲۰۰ میلی گرم در دسی لیتر می تواند بدون علامت باشد ،که بیمار را در معرض آسیب ناشی از افزایش قند خون قرار می دهد؛ افزایش شدیدتر قند خون می تواند نشانه هایی از قبیل تشنگی ، تکرر ادرار ، کاهش وزن ،ضعف و کاهش نیروی جسمانی ، تاری دید گذرا ، دیر بهبود یافتن زخم ها و عفونت را در بیمار ایجاد کند.

هادی زاده تاکید کرد:در صورت بروز نشانه های فوق در بیماران دیابتی، نیاز به خودمراقبتی در دیابت با کنترل منظم قند خون در منزل یا خودپایشی قندخون در بیماران می باشد که مشورت با پزشک به منظورتنظیم درمان، ضروری است.

خودمراقبتی در دیابت چیست؟ 
او با بیان اینکه یکی از وظایف بسیار مهم بیمار در کنترل بیماری دیابت ، کنترل قند خون توسط خود بیمار با استفاده از دستگاه گلوکومتر است،کنترل قند خون توسط بیمار رابه عنوان اصل مهم خودمراقبتی در دیابت دارای مزایای فراوانی عنوان کرد که برای مثال ،کنترل قند خون در وضعیت ناشتا و دو ساعت پس از هر غذا به بیمار کمک می کند تا میزان تاثیر مصرف غذا بر قند خون را دریابد و در انتخاب وعده غذایی مناسب بیمار را یاری دهد؛یا می تواند در زمان فعالیت ،بیماری و یا بروز نشانه های افزایش یا کاهش قند خون، به بیمار در حفظ قند خون در حد طبیعی کمک کند.

نکات خودمراقبتی در دیابت و مراقبت پا
هادی زاده با اشاره به احتمال درگیری عروقی و عصبی در دیابت و  آسیب اعصاب محیطی در پاها و به دنبال آن خطر ایجاد زخم و عفونت، افزود:افراد دیابتی مراقبت های ویژه از پای خود به عمل آورند؛ برای پیشگیری از مشکلات پا ،رعایت نکات بهداشتی در مراقبت از پاها در کنار کنترل صحیح قند خون اهمیت زیادی دارد.

اوبه بیماران دیابتی توصیه کرد:هر روز پاهای خود را با آب ولرم (نه داغ) و صابون بشویید؛از خیس ماندن پاها اجتناب کنید و با حوله نرم پا و بین انگشتان را به دقت خشک کنید؛هر روز پاها و انگشتان خود را از لحاظ وجود بریدگی ، قرمزی ، تاول ، ورم ، پینه و مشکلات دیگر بررسی کنید؛برای مشاهده قسمت هایی از کف پا که به راحتی دیده نمی شوند ، از دیگران کمک بگیرید یا با قرار دادن یک آینه روی زمین کف پا را به خوبی ببینید؛با لوسیون های مخصوص یا روغن های معدنی مثل وازلین، بعد از شست و شو ، پاهای خود را مرطوب نگه دارید ، اما از استفاده آنها بین انگشتان پا خودداری کنید؛ناخن های پا را عرضی کوتاه کنید ولی از ته نگیرید؛ گوشه های ناخن را نگیرید ؛ سطح ناخن ها را سوهان نزنید؛ ناخن ها را بعد از شستن زمانی که نرم هستند کوتاه کنید؛ حتی زمانی که در منزل هستید پا برهنه راه نروید؛با پوشیدن جوراب های نرم و ضخیم از ساییدگی پوست جلوگیری کنید ، اما از جوراب های ساق بلند که باعث ایجاد فشار زیر زانو می شود استفاده نکنید؛کفش های مناسب و اندازه بپوشید ، به گونه ای که قسمت جلوی کفش به اندازه کافی عمق داشته و انگشتان توانایی حرکت داشته باشند؛ در هفته اول خریداری کفش؛ سعی کنید در روز بیشتر از ۱ یا ۲ ساعت کفش را نپوشید؛کفش را در ساعت انتهایی روز که اندازه پا بزرگ می شود خریداری کنید.

.
نظرات و یادداشت ها
افزودن نظر جدید
نام و نام خانوادگی:
ایمیل:
متن پیام:تصویر فوق را وارد کنید


شهردار سعادتشهر گفت :جای هیچگونه نگرانی در مورد باغ قوام وجود ندارد . مسولین نمیگذارند خسارتی به زیر ساخت باغ وارد شود.
فرمانده انتظامی شهرستان ارسنجان از خلع ید یک فقره زمین‌خواری به ارزش ۴ میلیارد ریال از اراضی ملی خبر داد.
رئیس اداره محیط زیست ارسنجان اعلام کرد که 18 هزار متر مربع از عرصه‌های محیط زیستی منطقه بختگان این شهرستان از متصرفان خلع ید و رفع تصرف شد .
بهره گیری از دانش و فناوری لیزر درمانی برای درمان ضایعات پوستی و زیبایی موضوعی است که جاذبه فراوان دارد ، برخی سوجویان با بهره‌گیری از عطش تقاضا برای استفاده از این فناوری اقدام به راه اندازی مراکز غیر مجاز به ویژه در شهرستان‌ها کرده اند ، اخیرا دو مرکز لیزر درمانی غیر مجاز در شهرستان ارسنجان شناسایی شد و به تعطیلی کشید.
با توجه به برگزاری ١٣ سال سوگواره شعر عاشورایی فارس، شهرستان ارسنجان و هنرمندان و این اداره آمادگی کامل را دارد که جشنواره شعر رضوی را به صورت استانی یا منطقه ای برگزار نماید.