ارسال شده توسط :

مریم محمودی -کارشناس سلامت خانواده وجمعیت

منبع :

شبکه بهداشت و درمان شهرستان ارسنجان

زمان ارسال :

پنج شنبه,8 آذر 1397

شبکه بهداشت و درمان شهرستان ارسنجان

سلامت

بارداری

گزارش:

نقش سلامت مادران باردار در توسعه کشور

ارتقای سلامت مادران و کاهش میزان مرگ و میر مادران باردار به دلیل عوارض بارداری و زایمان، یکی از مهمترین شاخص هایی است که نشان دهنده توسعه کشورهاست و علت انتخاب این شاخص به عنوان نمایه توسعه ، تاثیر عوامل مختلف اجتماعی و اقتصادی در کاهش یا افزایش آن، است .
پرتال جامع شهرستان ارسنجان:

در سال های اولیه استقرار نظام بهداشت و درمان در کشور،سلامت مادران به عنوان گروه آسیب پذیر، مورد توجه خاص مسئولان قرار گرفت و در آن سال ها، افزایش دسترسی به مراقبت های دوران بارداری ، زایمان و پس از زایمان به عنوان اولویت مطرح و با توسعه شبکه بهداشت و درمان درکشور، این اجرایی گردید .

بی تردید ارتقای شاخص سلامت مادران باردار ، علاوه بر تاثیر مستقیم درکیفیت خدمات بهداشتی ، تابعی از وضعیت سواد زنان ، شبکه راه های روستایی ، مخابرات،دسترسی به فوریت های مامایی و زایمان و درآمد خانوار ،می باشد .

 لذا از سال 1378 تاکنون اداره سلامت مادران ، دفتر سلامت خانواده و جمعیت،نسبت به تدوین مجموعه مراقبت های ادغام یافته مادران باردار اقدام نموده که طبق استاندارد خدمات مادران در دو سطح مراقبت های ادغام یافته مادران ویژه ماما و پزشک و مراقبت ادغام یافته ویژه مراقب سلامت، تهیه وتدوین شده که با هدف ارایه خدمات استاندارد پیش از بارداری ، بارداری ، زایمان و پس از زایمان، با طرح پزشک خانواده و تیم سلامت ادغام گردیده تا موارد ارجاعی نیازمند دریافت خدمات تخصصی از سوی پزشک و از سطح بیمارستان را در اسرع وقت ارجاع  نموده و به طور موثر از موارد مرگ و میر مادران باردار، جلوگیری نمایند .

در شهرستان ارسنجان سالانه 1000 مادر باردار و شیرده تحت مراقبت های بارداری و پس از زایمان قرار گرفته وتیم سلامت اعم از، بهورز ، مراقب سلامت ، پزشک خانواده و متخصص زنان آماده ارایه خدمات به مادران باردار و زایمان کرده می باشند.

در صورت مشاهده علایم خطر فوری ، ضمن ثبت اسامی مادران باردار در سامانه مادران پر خطر در دانشگاه علوم پزشکی (mcmc )، اقدام به ارجاع فوری به بیمارستان و ارایه خدمات لازم در سطح بیمارستان با تشکیل تیمی از متخصص های مورد نیاز ( متخصص زنان ، قلب وداخلی ) می نمایند و در صورت عدم حضور متخصص های مربوطه،اقدام به اعزام مادران باردار پر خطر به سطوح بالاتر نموده و در تمامی این مراحل رییس شبکه بهداشت و درمان ، معاون بهداشتی ، رییس بیمارستان و رابط مادران پر خطردر شهرستان از خدمات ارایه شده به مادر باردار، مطلع می شوند.

 در دین مبین اسلام بر نقش و اهمیت مادر در کانون خانواده وتاثیر مستقیم آنان درآموزش و تربیت فرزندان و سلامت جسمی و روانی آنها تاکید فراوان شده و به طور کلی مادران در توسعه مهارت های اجتماعی و زندگی سالم، سواد سلامت و سواد تغذیه، نقش بی بدیلی دارند .

.
نظرات و یادداشت ها
افزودن نظر جدید
نام و نام خانوادگی:
ایمیل:
متن پیام:تصویر فوق را وارد کنید


رئیس اداره محیط زیست ارسنجان اعلام کرد که 18 هزار متر مربع از عرصه‌های محیط زیستی منطقه بختگان این شهرستان از متصرفان خلع ید و رفع تصرف شد .
بهره گیری از دانش و فناوری لیزر درمانی برای درمان ضایعات پوستی و زیبایی موضوعی است که جاذبه فراوان دارد ، برخی سوجویان با بهره‌گیری از عطش تقاضا برای استفاده از این فناوری اقدام به راه اندازی مراکز غیر مجاز به ویژه در شهرستان‌ها کرده اند ، اخیرا دو مرکز لیزر درمانی غیر مجاز در شهرستان ارسنجان شناسایی شد و به تعطیلی کشید.
با توجه به برگزاری ١٣ سال سوگواره شعر عاشورایی فارس، شهرستان ارسنجان و هنرمندان و این اداره آمادگی کامل را دارد که جشنواره شعر رضوی را به صورت استانی یا منطقه ای برگزار نماید.
محور ارسنجان- خرامه یکی از محورهای مهم استان فارس است که عدم تکمیل آن نه تنها سبب بروز تصادفات متعدد می‌شود بلکه ۲ شهرستان ارسنجان و خرامه را در بن‌بست قرار داده است.
عاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان محیط زیست تاکید کرد که بهترین راهکار برای رونق طبیعت گردی، استفاده از توان جوامع محلی است.