ارسال شده توسط :

مریم محمودی -کارشناس سلامت خانواده وجمعیت

منبع :

شبکه بهداشت و درمان شهرستان ارسنجان

زمان ارسال :

پنج شنبه,8 آذر 1397

شبکه بهداشت و درمان شهرستان ارسنجان

سلامت

بارداری

گزارش:

نقش سلامت مادران باردار در توسعه کشور

ارتقای سلامت مادران و کاهش میزان مرگ و میر مادران باردار به دلیل عوارض بارداری و زایمان، یکی از مهمترین شاخص هایی است که نشان دهنده توسعه کشورهاست و علت انتخاب این شاخص به عنوان نمایه توسعه ، تاثیر عوامل مختلف اجتماعی و اقتصادی در کاهش یا افزایش آن، است .
پرتال جامع شهرستان ارسنجان:

در سال های اولیه استقرار نظام بهداشت و درمان در کشور،سلامت مادران به عنوان گروه آسیب پذیر، مورد توجه خاص مسئولان قرار گرفت و در آن سال ها، افزایش دسترسی به مراقبت های دوران بارداری ، زایمان و پس از زایمان به عنوان اولویت مطرح و با توسعه شبکه بهداشت و درمان درکشور، این اجرایی گردید .

بی تردید ارتقای شاخص سلامت مادران باردار ، علاوه بر تاثیر مستقیم درکیفیت خدمات بهداشتی ، تابعی از وضعیت سواد زنان ، شبکه راه های روستایی ، مخابرات،دسترسی به فوریت های مامایی و زایمان و درآمد خانوار ،می باشد .

 لذا از سال 1378 تاکنون اداره سلامت مادران ، دفتر سلامت خانواده و جمعیت،نسبت به تدوین مجموعه مراقبت های ادغام یافته مادران باردار اقدام نموده که طبق استاندارد خدمات مادران در دو سطح مراقبت های ادغام یافته مادران ویژه ماما و پزشک و مراقبت ادغام یافته ویژه مراقب سلامت، تهیه وتدوین شده که با هدف ارایه خدمات استاندارد پیش از بارداری ، بارداری ، زایمان و پس از زایمان، با طرح پزشک خانواده و تیم سلامت ادغام گردیده تا موارد ارجاعی نیازمند دریافت خدمات تخصصی از سوی پزشک و از سطح بیمارستان را در اسرع وقت ارجاع  نموده و به طور موثر از موارد مرگ و میر مادران باردار، جلوگیری نمایند .

در شهرستان ارسنجان سالانه 1000 مادر باردار و شیرده تحت مراقبت های بارداری و پس از زایمان قرار گرفته وتیم سلامت اعم از، بهورز ، مراقب سلامت ، پزشک خانواده و متخصص زنان آماده ارایه خدمات به مادران باردار و زایمان کرده می باشند.

در صورت مشاهده علایم خطر فوری ، ضمن ثبت اسامی مادران باردار در سامانه مادران پر خطر در دانشگاه علوم پزشکی (mcmc )، اقدام به ارجاع فوری به بیمارستان و ارایه خدمات لازم در سطح بیمارستان با تشکیل تیمی از متخصص های مورد نیاز ( متخصص زنان ، قلب وداخلی ) می نمایند و در صورت عدم حضور متخصص های مربوطه،اقدام به اعزام مادران باردار پر خطر به سطوح بالاتر نموده و در تمامی این مراحل رییس شبکه بهداشت و درمان ، معاون بهداشتی ، رییس بیمارستان و رابط مادران پر خطردر شهرستان از خدمات ارایه شده به مادر باردار، مطلع می شوند.

 در دین مبین اسلام بر نقش و اهمیت مادر در کانون خانواده وتاثیر مستقیم آنان درآموزش و تربیت فرزندان و سلامت جسمی و روانی آنها تاکید فراوان شده و به طور کلی مادران در توسعه مهارت های اجتماعی و زندگی سالم، سواد سلامت و سواد تغذیه، نقش بی بدیلی دارند .

.
نظرات و یادداشت ها
افزودن نظر جدید
نام و نام خانوادگی:
ایمیل:
متن پیام:تصویر فوق را وارد کنید


جشنواره دانش‌آموزی آداب و رسوم بومی و محلی در ارسنجان برگزار شد.
ظرفیت‌های بومی محلی ارسنجان به نمایش گذاشته شد.
مجموعه مقالات تاریخ مدرسه علمیه سعیدیه ارسنجان توسط حوزه هنری فارس در قالب کتاب منتشر می شود.
به مناسبت هفته پژوهش نگارخانه ماه حوزه هنری انقلاب اسلامی میزبان آثار قرآن نویسی و نسخ خوشنویسی خاندان ارسنجانی است.
طی حکمی از سوی اداره کل ورزش و جوانان استان فارس، صمد ابراهیمی به عنوان رئیس جدید اداره ورزش و جوانان شهرستان ارسنجان معرفی شد.