ارسال شده توسط :

مریم شمالیان

منبع :

خبرگزاری فارس

زمان ارسال :

شنبه,25 اسفند 1397

ارسنجان

سوغات

سین

گیوه

رب انار

لذت مسافرت نوروزی در ارسنجان

از حلوای سین تا آجیل ارسنجانی

ارسنجان با برخورداری از آب و هوای معتدل و خوراکی‌های محلی مقصد سفر مطلوبی برای ایام تعطیلات نوروز در فارس به شمار می‌رود.
پرتال جامع شهرستان ارسنجان:

به گزارش خبرگزاری فارس، ارسنجان یکی از شهرستان‌های فارس است که دارای جاذبه‌های طبیعی، گردشگری و آثار باستانی شاخص است که می‌تواند خاطره سفر خوبی به ارمغان بیاورد. در کنار این جاذبه‌ها دارای شیرینی و غذاهای محلی منحصر به فردی نیز هست.

شیرینی و آجیل ارسنجانی

یکی از اهالی ارسنجان با اشاره به یکی از خوراک‌های محلی این شهرستان به خبرنگار فارس می‌گوید: حلوای سین یکی از خوراک‌های محلی مقوی در ارسنجان است که اکثر مسافران به این منطقه اگر نام آن را شنیده باشند حتما به دنبال چشیدن طعم آن می‌روند.

 

حسین یارمحمودی ادامه می‌دهد: این حلوا از جوانه گندم، آرد برنج، ادویه‌های گرم، کمی روغن و شکر تهیه و به عنوان شیرینی نوروزی استفاده می‌شود.

وی از نوعی آجیل مخصوص ارسنجانی نام می‌برد و عنوان می‌کند: کنجد و مجک به عنوان نوعی آجیل مخصوص بر سفره عید گذاشته می‌شود و مجک نوعی مغز بادام شیرین شده یا همان الوک است.

یارمحمودی ادامه می‌دهد: غذای محلی دیگری به نام «تک» داریم که غذای پرزحمتی است و مواد آن که شامل گردو، رب انار، گوشت چرخی، نان تیری و ... است در هاون کوبیده می‌شود و در شکم مرغ گذاشته می‌شود که غذای روز اول عید است.

جاذبه‌های دیدنی

یک راهنمای گردشگری محلی نیز با اشاره به تعدد جاذبه‌های گردشگری در ارسنجان بیان می‌کند: مسجد جامع ارسنجان و مدرسه سعدیه متعلق به دوره صفویه و جنگل‌های سرسبز طبیعی بناب ، چشمه سارهای ارتفاعات دال‌نشین ، دریاچه طشتک، غار ضحاک، ایوان قدمگاه، بندبست، مدرسه سعیدیه و ... از این موارد هستند.

محمود رحیمی ادامه می‌دهد: ایوان قدمگاه  یا مقبره چاشتخوار در انتهای جنوبی کوه رحمت و شمال روستای چاشتخوار، ایوانی سنگی از دوران هخامنشیان است که در دل کوه تراشیده شده است و دارای 2 طبقه و 2 پلکان سنگی است.

 

تل 2500 ساله

رحیمی از وجود یک سایت 2500 ساله در ارسنجان نام می‌برد و می‌گوید: در کنار روستای کوشک از توابع ارسنجان، تپه‌ای به طول 200 متر به نام «تل تیموران» قرار دارد که حفاری‌های انجام شده از تدفین مردگان از 2500 سال قبل در آن خبر می‌دهد.

این فعال گردشگری می‌افزاید: غار «ضحاک» نیز به عنوان یک مکان‌ طبیعی که دستیابی به آن با وسایل مجهز به کوهنوردی و غارپیمایی امکان پذیر است از دیگر دیدنی‌های سفر به ارسنجان است.

وی اضافه می‌کند: درباره این غار روایت‌های گوناگون مثل زندانی شدن ضحاک به دست فریدون، پیش از بردن ضحاک به کوه دماوند، عنوان می‌شود.

 

قالی، جاجیم، رودوزی‌های سنتی و گیوه از صنایع دستی ارسنجان است و انار و رب انار ارسنجان نیز شهرت فراوان دارد که مسافران نوروزی می‌توانند در هنگام خرید سوغات به این موارد توجه کنند.

.
نظرات و یادداشت ها
افزودن نظر جدید
نام و نام خانوادگی:
ایمیل:
متن پیام:تصویر فوق را وارد کنید


شهردار سعادتشهر گفت :جای هیچگونه نگرانی در مورد باغ قوام وجود ندارد . مسولین نمیگذارند خسارتی به زیر ساخت باغ وارد شود.
فرمانده انتظامی شهرستان ارسنجان از خلع ید یک فقره زمین‌خواری به ارزش ۴ میلیارد ریال از اراضی ملی خبر داد.
رئیس اداره محیط زیست ارسنجان اعلام کرد که 18 هزار متر مربع از عرصه‌های محیط زیستی منطقه بختگان این شهرستان از متصرفان خلع ید و رفع تصرف شد .
بهره گیری از دانش و فناوری لیزر درمانی برای درمان ضایعات پوستی و زیبایی موضوعی است که جاذبه فراوان دارد ، برخی سوجویان با بهره‌گیری از عطش تقاضا برای استفاده از این فناوری اقدام به راه اندازی مراکز غیر مجاز به ویژه در شهرستان‌ها کرده اند ، اخیرا دو مرکز لیزر درمانی غیر مجاز در شهرستان ارسنجان شناسایی شد و به تعطیلی کشید.
با توجه به برگزاری ١٣ سال سوگواره شعر عاشورایی فارس، شهرستان ارسنجان و هنرمندان و این اداره آمادگی کامل را دارد که جشنواره شعر رضوی را به صورت استانی یا منطقه ای برگزار نماید.