ارسال شده توسط :

-

منبع :

سایت ایمن ترافیک

زمان ارسال :

سه شنبه,4 تیر 1398

مبلمان شهری

زیبایی شهر

توسعه

شهرداری

ترافیک

گام های لازم در خصوص توسعه شهری

لزوم بهبود مبلمان شهری

اصطلاح مبلمان شهری در صنعت شهرسازی به کار برده می شود. منظور از این اصطلاح ابهام برانگیز چیست؟ لازم است هر شهری برای رفاه ساکنانش مجهز به تجهیزات و اسباب خاصی شود. با استفاده از این اسباب و وسایل محیط برای انجام فعالیت های روزانه و شبانه ی شهروندان آماده می شود.
پرتال جامع شهرستان ارسنجان:

تعریف مبلمان شهری

در صنعت شهرسازی، سعی می شود که با در نظر گرفتن فرهنگ شهروندان و هویت آن ها، زیبا سازی انجام بگیرد. مسئولان شهری با استفاده از تجهیزاتی مانند: نیمکت های شهری، ایستگاه اتوبوس و وسایل ورزشی پارکی، شهر را برای زندگی راحت آماده می کنند. همچنین مسئولان و برنامه ریزان شهری با استفاده از تجهیزات روشنایی و نورپردازی سعی می کنند که احساس آرامش را در مردم ایجاد کنند.

مبلمان شهری اصولا یک مقوله گسترده برای مطالعه و طراحی و پیاده‌سازی اسباب و لوازم رفاهی و زیباسازی شهر است. در ادامه به تعریف مبلمان و تجهیزات شهری خواهیم پرداخت و مثال‌هایی را در این باره ارائه خواهیم کرد.

 

مبلمان شهری شامل چیست؟

اصطلاح مبلمان شهری دامنه ی وسیعی دارد. تمام تجهیزات، دستگاه ها و وسایلی که در فضای شهر نصب شده و استفاده ی عمومی دارند شامل مبلمان شهری می شوند. این اشیا و وسایل با ویژگی های خود مانند، رنگ، فرم و ماهیت کاربردی شان باعث ارتقای کیفیت زندگی شهروندان می شوند. استفاده از مبلمان شهری نامناسب و یا حذف این تجهیزات از فضاهای عمومی، باعث بی پاسخ ماندن نیازهای مردم شده و نظام شهری دچار مشکل می شود. نوع مبلمان شهری نشانگر هویت و فرهنگ یک شهر است. با طراحی مناسب این تجهیزات و نصب در مکان لازم، نیازهای رفاهی شهروندان تامین شده و هویت آن ها نیز معرفی می شود.

مبلمان و تجهیزات شهری در حقیقت به تمام ابزار و وسایل رفاهی، ارتباطی، تزئینی، هنری و … که وجهه‌ی مشخصی به شهر می‌بخشند و آن را نسبت به بقیه شهرها و محیط‌ها متمایز می‌کند گفته می‌شود. این تعریف می‌تواند تعریف کاملی باشد اما همچنان جای کار دارد.

مشخصا هر شهری با توجه به نمای کلی آن، میدان‌های اصلی، مرکز شهر، پارک‌ها و تزئینات خیابان‌های آن‌ شناخته می‌شود. به احتمال زیاد تا کنون از افراد مختلفی شنیده باشید که شهری که به تازگی به آن مسافرت کرده‌اند بسیار زیبا بوده است و معمولا دلایلی هم که می‌آورند بیشتر به فضای کلی شهر، امکانات رفاهی و پاکیزگی و زیبایی آن برمی‌گردد. اینجا دقیقا جایی است که اهمیت مبلمان شهری مشخص می‌شود.

مبلمان و تجهیزات شهری در بالا بردن سطح زندگی شهروندان نقشی بسیار تعیین‌کننده دارد. به طور مثال اگر داخل شهر سطل‌های زباله در فواصل کمی نزدیک هم وجود داشته باشند، مسلما نظافت و تمیزی شهر بیشتر از سابق می‌شود و این امر در بهداشت و سلامت شهروندان بسیار ضروری است، یا اتاقک‌های مخصوص برای انتظار اتوبوس و یا هنگام بارندگی، تا از خیس شدن لباس‌ها و وسایل شهروندان جلوگیری کند.

 

 

مجسمه و المان شهری

 

طراحی مبلمان شهری

زیاده‌روی در طراحی مبلمان شهری هم غالبا نتیجه‌ای عکس دارد. به طور مثال تصور کنید داخل شهر در هر ده قدمی یک سطل زباله، یک نیمکت و یک گلدان تزئینی باشد. این کار در حقیقت باعث می‌شود تا فضای شهر کاملا مصنوعی و شلوغ شود. هنر طراح مبلمان شهری این است که تعادلی در میزان استفاده از المان‌ها برقرار کند، تا هم امکانات مورد نیاز برای شهروندان در دسترس قرار گیرد و هم به زیبایی شهر لطمه وارد نشود. این تعادل باید در هزینه‌ها هم اعمال شود، تا برای خرید مبلمان شهری بتوانند هزینه‌ا‌ی منطقی را پرداخت کنند.

تجهیزات و مبلمان شهری لازم است سه ویژگی داشته باشند. کاربردی باشند. هویت مند باشند. از لحاظ بصری نیز زیبا باشند. دارا بودن این سه ویژگی مستلزم آن است که نه تنها به جنبه ی عملکردی و کاربردی این وسایل دقت شود، بلکه فرم و رنگ آن ها نیز هماهنگ با محیط بوده و در مکان مناسبی نصب و استفاده شوند.

همان طور که پیش تر ذکر شد، تجهیزات و مبلمان شهری به فرهنگ آن شهر وابسته است. به همین دلیل امروزه در طراحی این اسباب و وسایل مانند: المان های شهری، میز و صندلی پارکی، آبنمای شهری، تجهیزات روشنایی و … به ظرفیت های منطقه، بافت و هویت شهر و ساکنانش توجه ویژه ای می شود.

 

 

سطل زباله فلزی شهری

 

انواع مبلمان شهری

مبلمان و تجهیزات شهری در دو دسته مبلمان ضروری و مبلمان تزئینی طبقه بندی می‌شوند، این طبقه‌بندی صرفا بر اساس نوع استفاده و کاربرد آن‌ها می‌باشد. مبلمان ضروری آن دسته از المان‌هایی هستند که در داخل شهر ضروری هستند و باید حتما وجود داشته باشند، در غیر این صورت شهروندان با مشکل مواجه می‌شوند. تعدادی از این موارد عبارتند از: منابع نوری برای روشنایی کوچه، خیابان‌ها و پارک‌ها، سطل‌های زباله در مکان‌های پررفت‌وآمد، نیمکت برای انتظار در ایستگاه‌ها، سرویس بهداشتی عمومی در پارک‌ها و یا مکان‌هایی که افراد مختلف بتوانند به راحتی به آن‌ها دسترسی پیدا کنند. وسایل ورزشی، آب‌خوری و سایر مواردی که افراد به آن نیاز دارند، تا در مواقع ضروری از آن‌ها استفاده کنند.

مبلمان تزئینی بیشتر در راستای هدف زیباسازی فضای شهر به کار برده می‌شوند و بیشتر نمایانگر فرهنگ و تاریخ یک شهر می‌باشند، در تهیه این مبلمان معمولا از مشاهیر شهر استفاده می‌شود. چند مثال در این مورد: مجسمه‌های موجود در داخل شهر که بیشتر مربوط به مشاهیر شهر مورد نظر است، گلدان‌های تزئینی در مکان‌های مختلف شهر و مخصوصا مراکز شهر و میدان‌های اصلی، فواره‌های آب در پارک‌ها و میدان‌ها که فضای زیبایی را بر شهر حاکم می‌کنند، بیلبوردها و مواردی از این دست همگی جزو مبلمان تزئینی شهر محسوب می شوند.

معمولا در فروش مبلمان شهری بیشتر موارد تزئینی خریداری می‌شوند ولی انواع ضروری آن نیز می‌توانند خریداری شوند و به کار گرفته شوند.

مبلمان و تجهیزات شهری را می توان به یازده دسته تقسیم کرد:

 • علائم اطلاعاتی و تجهیزات جهت نما مانند: بیلبرد و تابلوهای تبلیغاتی، تابلوهای راهنمای مسیر و ساعت
 • علائم و تابلوهای ترافیکی و پارکومتر
 • اتاقک های شهری و کیوسک های سرویس بهداشتی و روزنامه فروشی و ..
 • سطل های زباله و مخزن های شهری
 • صندوق شهری مانند صندوق پست
 • راه بند ها، حفاظ ها و نرده ها
 • ایستگاه اتوبوس و پایانه های شهری
 • وسایل ورزشی پارکی و وسایل بازی کودک
 • تجهیزات روشنایی و نورپردازی
 • انواع نیمکت پارکی و شهری، آلاچیق و آبخوری پارکی
 • گلدان های بتنی و مجسمه و المان های شهری و آبنما

همچنین این تجهیزات را به چهار دسته ی کلی تر نیز می توان تقسیم کرد:

 • تجهیزات خیابانی
 • مبلمان پارکی
 • مبلمان و تجهیزات ترافیکی
 • تابلوهای تبلیغاتی و علائم اطلاع رسانی

 

 

طراحی المان شهری

 

مبلمان شهری مدرن

مبلمان شهری مدرن اخیرا در مناطق مختلف جهان به کار برده می‌شود و بیشتر استفاده از آیتم‌ها و نماهای جذاب در طراحی مد نظر است. مبلمان شهری مدرن در بعضی مواقع حاوی پیام و محتوایی برای شهروندان است. این پیام‌ها بیشتر برای فرهنگ‌سازی می‌باشند و چون تاثیر تصویر و قاب بسیار بیشتر از متن و صدا می‌باشد و ماندگاری بیشتری در ذهن دارد معمولا تاثیرگذارترند.

به طور مثال طراحی یک آبخوری به گونه‌ای باشد که بیانگر صرفه‌جویی در مصرف‌ آب باشد، هم محیطی جالب و جذاب در داخل شهر ایجاد می‌کند و هم پیامی فرهنگی را منتقل می‌کند. اما همیشه به این صورت نیست که مبلمان مدرن قطعا باید حاوی پیامی‌ باشد. نکات زیباسازی و جذابیت بصری معمولا در اولویت قرار دارند. مثلا طراحی نیمکت به شکل سیب یا به شکل انسان، یا طراحی جالب چراغ‌ها برای نورپردازی، استفاده از رنگ‌های متغیر، طراحی‌های مدرن و طرح‌های گرافیکی جالب بر روی مبلمان، به نوعی یک طراحی مدرن را برای مبلمان شهری رقم می زنند.

 

مبلمان شهری در اروپا

شاید چیزی که در اغلب کشورهای اروپایی در نگاه اول ما را مجذوب می‌کند طراحی زیبای شهر است. از رنگ‌بندی و وسایل استفاده شده گرفته تا نظم و شخصیت شهری، همه و همه باعث شده‌اند تا وجهه‌ی شهر حفظ شود. به طور مثال شهری مثل پراگ به گونه‌ای طراحی شده است که شما با دیدن یک عکس از آن به راحتی می‌توانید تشخیص دهید که این شهر پراگ است.

آیتم‌های استفاده شده در مبلمان شهری در اروپا حتی جزو موارد توریستی محسوب می‌شوند، به طور مثال استفاده یک تم سلطنتی در مبلمان شهری در خیابان‌های منتهی به مرکز شهر در لندن باعث شده است تا سالانه تعداد زیادی توریست از این خیابان‌ها دیدن کنند.

از تاثیر روانی مبلمان و تجهیزات شهری بر شهروندان اروپایی هم نمی‌توان گذاشت، اروپایی‌ها معمولا انسا‌ن‌هایی شاد و پرانرژی‌ هستند و در محیط شهر آرامش عجیبی برقرار است و میزان جرم و جنایت نیز در سطح شهر به مراتب کم‌تر از جاهای دیگر است، نمی‌توان گفت تمام این موارد به خاطر مبلمان شهری اروپایی است، اما مسلما تاثیرات زیادی بر زندگی و نحوه‌ی تفکر آن‌‌ها گذاشته است.

 

نقش مبلمان شهری در روحیه شهروندان

مبلمان شهری با المان‌های منحصربه‌فرد و جذابش، هم می‌تواند حاوی زیبایی بصری برای شهروندان باشد و هم تا حدودی سلامت روانی و فیزیکی آن‌ها را تضمین کند. فرهنگ‌سازی و ایجاد یک محیط آرام‌بخش و کم‌تنش نیز از مواردی است که مبلمان شهری برای شهروندان تامین می‌کند و در موارد بسیاری موجب جذب توریست و درآمدزایی نیز می‌شود.

اثر گذاری مبلمان شهری در ذهن، تا جایی است که شهروندان و حتی گردشگران، مناطق یک شهر را با مبلمان شهری آن می شناسند. شکل، فرم، رنگ ، اندازه و تناسب این عناصر باید طوری باشد که فرد با حضور در آن مکان، احساس خوبی داشته باشد. لازم است مسئولان دقت زیادی در طراحی و انتخاب تجهیزات شهری داشته باشند، زیرا این عناصر با تاثیرات روانی می توانند باعث برانگیختن احساسات شده و موجب شود که فرد حس تعلق خاطر نسبت به آن شهر و مکان داشته باشد.

.
نظرات و یادداشت ها
افزودن نظر جدید
نام و نام خانوادگی:
ایمیل:
متن پیام:تصویر فوق را وارد کنید


شهردار سعادتشهر گفت :جای هیچگونه نگرانی در مورد باغ قوام وجود ندارد . مسولین نمیگذارند خسارتی به زیر ساخت باغ وارد شود.
فرمانده انتظامی شهرستان ارسنجان از خلع ید یک فقره زمین‌خواری به ارزش ۴ میلیارد ریال از اراضی ملی خبر داد.
رئیس اداره محیط زیست ارسنجان اعلام کرد که 18 هزار متر مربع از عرصه‌های محیط زیستی منطقه بختگان این شهرستان از متصرفان خلع ید و رفع تصرف شد .
بهره گیری از دانش و فناوری لیزر درمانی برای درمان ضایعات پوستی و زیبایی موضوعی است که جاذبه فراوان دارد ، برخی سوجویان با بهره‌گیری از عطش تقاضا برای استفاده از این فناوری اقدام به راه اندازی مراکز غیر مجاز به ویژه در شهرستان‌ها کرده اند ، اخیرا دو مرکز لیزر درمانی غیر مجاز در شهرستان ارسنجان شناسایی شد و به تعطیلی کشید.
با توجه به برگزاری ١٣ سال سوگواره شعر عاشورایی فارس، شهرستان ارسنجان و هنرمندان و این اداره آمادگی کامل را دارد که جشنواره شعر رضوی را به صورت استانی یا منطقه ای برگزار نماید.