تشریح اقدامات انجام شده و رفع موانع در بهبود فضای دانشگاه آزاد در مصاحبه با دکتر رحیمی

دکتر رحیمی در مصاحبه ای اختصاصی با پرتال جامع شهرستان ارسنجان به بیان مشکلات موجود در مجموعه دانشگاهی آزاد ارسنجان پرداخته و راهکارهایی را که به منظور رفع بحران های موجود اتخاذ شده است تبیین نمودند .
پرتال جامع شهرستان ارسنجان:

دکتر محمد مهدی رحیمی

رییس دانشگاه ازاد اسلامی ارسنجان ، در مصاحبه ای اختصاصی با پرتال جامع شهرستان ارسنجان ، به تشریح عملکرد آن واحد دانشگاهی در سال 1394 پرداخت . ایشان در ابتدا سبقه فرهنگی و تاریخی شهرستان را با عنوان نمودن دیار کاتبان وحی و زادگاه خوشنویسان برتر جهان اسلام همچون مرحوم اشرف الکتاب ارسنجانی تبیین و در ادامه به تاریخچه احداث دانشگاه آزاد اسلامی ارسنجان و برپایی سنگ بنای آن در سال 1366 پرداختند . دانشگاهی که به عنوان یکی از امتیازات و برتری های شهرستان ارسنجان قلمداد می گردد . اما خیلی از اهالی ارسنجان می دانند که دانشگاه آزاد طی دوره های قبل با چالش هایی روبه رو شده است که به نحوی کیفیت آن واحد دانشگاهی را تنزل داده است و دکتر رحیمی با پذیرش مسئولیت مدیریت مجموعه مذکور ، در واقع قدم در مسیر سختی نهاده است . از جناب دکتر خواستیم تا برخی از موانع و مشکلاتی را که وجود دارند بیان کنند. مواردی به شرح ذیل که جای تامل دارند :

.         کمبود دانشجو در اثر تغییر هرم جمعیتی و تعدد مراکز آموزش عالی

.        عدم تصویب رشته های پر متقاضی مخصوصا در نزدیک به سه سال اخیر که در واقع اوج تصویب رشته ها در دانشگاه آزاد بود

.         عدم مدیریت صحیح هزینه ها و حفظ سرمایه ، همانند اقدام به ساخت ساختمان آموزشی و نیمه کاره ماندن آن که علیرغم هزینه های انجام شده ، هنوز 350میلیون تومان از مطالبات پیمانکار پرداخت نشده است و از طرفی کتابخانه مجتمع فندانسیون ریزی شده که متاسفانه زیر خاک مدفون گردیده است .

.        عدم پرداخت حدود 600 میلیون تومان حق الزحمه اساتید راهنما و مشاور در پایان نامه های ارشد در سه ترم گذشته

.        از دست رفتن 54 هکتار زمین زراعی مناسب در سنوات قبل

.         تعطیلی درمانگاه امام رضا(ع) که وابسته به این واحد دانشگاهی بود به انضمام یک بابا آزمایشگاه تشخیص طبی مجهز در سنوات قبل

.         عدم استفاده از حداقل سود سپرده های بانکی به طوری که شهریه دانشجو در طول ترم در حساب جاری بود

.         عدم پیگیری اخذ سند به طوری که در حال حاضر یک متر از زمین ها و ساختمان های واحد فاقد سند می باشند.

.        به جای گذاشتن 2.5 میلیارد تومکان تراز منفی مالی که در مجموع باعث شده است تا این مجموعه رتبه 32 را در بین واحدهای زیان ده به خود تخصیص دهد .

.        جذب 75 نفر هیئت علمی به منظور کاهش فاصله استاد با دانشجو که اکنون دروس 15 تا 20 نفر از آنان به حد نصاب نمی رسد.

.         استخدام 100 نفر کارمند اداری که در حال حاضر با کاهش تعداد دانشجو از 5600 نفر به 2200 نفر نزدیک به 38 نفر کارمند مازاد دارد.

درک مشکلات و موانع فوق دشوار است اما اگر عدم مسئولیت و فقدان تجربه را در مدیران یک مجموعه به کنکاش بگذاریم ، این واقعیت تلخ خود را پدیدار می سازد . از طرفی پذیرش این همه دشواری از طرف دکتر رحیمی را فقط می توان به حساب تعهد به آموزش و علاقه به وطن خویش گذاشت . ایشان در ادامه اقداماتی را که برای تلطیف فضای موجود و حل نسبی بحران های مذکور انجام داده بودند بیان کردند :

.         تصویب 14 رشته دکتری و کارشناسی ارشد

.        پیگیری 12 رشته پیراپزشکی و 54 رشته دکتری،کارشناسی ارشد و کارشناسی برخوردار

.         مدیریت و کاهش 24 هزار ساعت اضافه کاری سالیانه،با توجه به مازاد بودن 38 نفر از کارکنان وکه منجر به صرفه جویی سالیانه 200 میلیون تومان گردیده است .

.         تسویه حساب با اساتید بازنشسته و صرفه جویی سالیانه 300 میلیون تومان

.         ایجاد چارت اداری سبکم و پویا و صرفه جویی سالیانه نزدیک به 700 میلیون تومان

.        پیگیری جدی جهت اخذ سند زمین ها و ساختمان های دانشگاه

.         جذب شهریه ستاد شاهد تا مهر 1394

.        پیگیری و راه اندازی طرح های فرهنگی ماندگار مانند سایت گردشگری که باعث ایجاد درآمد و اشتغال زایی می گردد.

.         جذب بیش از یک میلیارد تومان وجوه و دارایی های واحد از حساب فیمابین سازمان

.         برگزاری همایش گردشگری و سلامت در اردیبهشت 1395

.         همایش بزرگ فرهنگی با محوریت وجود مدرسه علمیه سعیدیه که قدمتی بالغ بر 250 سال دارد و گرامیداشت علمای بزرگ ارسنجان

.        برگزاری جلسات هم اندیشی با فرهیختگان و کارآفرینان و جلب و جذب نظرات کارشناسی آنان از راه مشاوره

.        جلب همکاری کارکنان و اعضای هیئات علمی و توجیه آنان در توجه به وضعیت نامساعد واحد

.         تشکیل جلسات مکرر هم اندیشی با اساتید و کارکنان

.         حذف معاونت سما و تفویض مسئولیت به ریاست دانشگاه و از طرفی جابه جایی حوزه سما به مجتمع آموزشی که منجر به بهبود کیفیت و صرفه جویی ماهیانه حدود 6 میلیون تومان گردیده است.

دکتر رحیمی همچنین اضافه کردند که مشکلات موجود به مدیریت عالی سازمان منتقل شده و از ایشان خواسته شده است تا با لحاظ نمودن کاهش دانشجو از 5600 نفر به 2200 نفر ،با توجه به 100 نفر کارمند و 75 نفر هیئات  علمی و پرداخت ماهیانه حدود 700 میلیون تومان حقوق و مزایا ، نسبت به تصویب رشته های درخواستی مساعت لازم را مبذول نمایند .

در پایان ، ایشان خواستار همت جدی مسئولان شهرستان و همکاری مردم در رفع موانع و مشکلات و ارتقای روزافزون این واحد دانشگاهی گردید . 

.
نظرات و یادداشت ها
افزودن نظر جدید
نام و نام خانوادگی:
ایمیل:
متن پیام:تصویر فوق را وارد کنید


رئیس اداره محیط زیست ارسنجان اعلام کرد که 18 هزار متر مربع از عرصه‌های محیط زیستی منطقه بختگان این شهرستان از متصرفان خلع ید و رفع تصرف شد .
بهره گیری از دانش و فناوری لیزر درمانی برای درمان ضایعات پوستی و زیبایی موضوعی است که جاذبه فراوان دارد ، برخی سوجویان با بهره‌گیری از عطش تقاضا برای استفاده از این فناوری اقدام به راه اندازی مراکز غیر مجاز به ویژه در شهرستان‌ها کرده اند ، اخیرا دو مرکز لیزر درمانی غیر مجاز در شهرستان ارسنجان شناسایی شد و به تعطیلی کشید.
با توجه به برگزاری ١٣ سال سوگواره شعر عاشورایی فارس، شهرستان ارسنجان و هنرمندان و این اداره آمادگی کامل را دارد که جشنواره شعر رضوی را به صورت استانی یا منطقه ای برگزار نماید.
محور ارسنجان- خرامه یکی از محورهای مهم استان فارس است که عدم تکمیل آن نه تنها سبب بروز تصادفات متعدد می‌شود بلکه ۲ شهرستان ارسنجان و خرامه را در بن‌بست قرار داده است.
عاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان محیط زیست تاکید کرد که بهترین راهکار برای رونق طبیعت گردی، استفاده از توان جوامع محلی است.