ارسال شده توسط :

نیکنام خشنودی

منبع :

ایرنا

زمان ارسال :

دوشنبه,20 اردیبهشت 1395

بحران خشکسالی

کشاورزی

بی ابی در ارسنجان

شرکت آب منطقه ای فارس

مراتع و طبیعت

بحران كم آبی در فارس ، رسالت رسانه و پرسش های پیش رو

خبرها تلخ بود و گزنده ، نهمین سال تداوم خشكسالی در فارس ، نوبت بندی آبیاری مزارع كشاورزی ، از آب افتادن سطح وسیعی از كشتزارهای گندم در اراضی زیر دست رودخانه كُــر ، محدودیت در كشت شلتوك در مناطقی از كامفیروز و خبرهایی كه نشان از بحرانی بودن شرایط منابع آب و توزیع عادلانه آن دارد ، پرسش اساسی در چنین شرایطی این است كه رسالت واقعی رسانه های مكتوب و مجازی برای بازتاب این واقعیت های جامعه ما دراستان فارس چیست؟
پرتال جامع شهرستان ارسنجان:

بحران خشکسالی

به گزارش خبرنگار ایرنا ، مهندس حمید رضا دهقانی مدیرعامل شركت آب منطقه ای استان فارس اخیرا در دیدار با نماینده ولی فقیه در فارس و امام جمعه شیراز گوشه هایی از بحران موجود را ترسیم كرد و نمایی از بحران كم آبی دراستان فارس بروز داد كه مشت نمونه خروار است ، نهمین سال پیاپی تداوم خشكسالی و كمبود منابع آب در استان فارس به منزله كشیده شدن شیره جان و عصاره آبهای زیر زمینی و رسیدن كارد به استخوان است .
مهندس دهقانی بیان كرد: در سال زراعی جاری سهم بارندگی این استان 231 میلی متر بوده كه این میزان در مقایسه با سال زراعی گذشته بیانگر 32 درصد كاهش است. 
مدیرعامل شركت آب منطقه ای استان فارس افزود: هم اینك شهر شیراز به لحاظ ذخیره منابع آب در زمره كلانشهرهای با وضعیت قرمز در كشور است اما این شركت تلاش دارد برای تامین آب مورد نیاز مردم این استان و شیراز كمترین فشاری به مشتركان وارد نشود.
دهقانی ادامه داد: مردم نیز باید با صرفه جویی و استفاده بهینه از آب برای حل مشكل كم آبی با این شركت همكاری كنند. 
در روزهایی پیش تر شاهد اجتماع گروهی از كشاورزان شهرستان خرامه و زارعین زیر دست رودخانه كُــر در مقابل فرمانداری خرامه و در مقابل سازمان آب فارس بودیم ، كشاورزانی كه با شعار ' حیا كن حیا كن ، آب را برای ما رها كن ' تجمع كرده بودند و نگران كشتزارهای گندم بودند كه از آب افتاده است و دریچه های سد درود زن بر روی این كشت ها بسته است .
پرسش اساسی این است كه رسالت مطبوعات و خبرگزاری ها و رسانه ها در چنین شرایطی چیست ؟ آیا بازتاب گسترده این اجتماعات با عكس و مطلب در رسانه ها و درشت كردن تیترهای از این قبیل كه ' آب بر روی 100 هزار تن خوشه طلایی فارس بسته شد ' آبی از آسمان برای كشاورزان نازل می كند ؟
آیا ذخیره در حال مرگ سد درود زن اصولا آبی برای رها سازی كشاورزی دارد ؟ آیا اگر همه ذخیره آب سد درود زن رها شود و قطره ای دراین سد باقی نماند می توان همه 100 هزار تن خوشه طلایی اراضی زیر دست سد را آبیاری كرد ؟ 
گرچه وضعیت اسفناك استان فارس در تحمل شلاق كم آبی را باید یك بخش آن را به استمرار خشكسالی 9ساله مربوط دانست ولی واقعیت امر این هست كه ضعف برنامه ای مدیریت در این بخش طی یك دهه گذشته را نیز رسانه ها نباید به سادگی از كنار آن بگذرند بلكه باید خارج از هیاهوهای رسانه ای به كالبدشكافی این وضع در راستای بهبودی لازم شرائط پدید امده قلم بزنند.
بدون تردید اگر به آمار بالای مجوزهای صادره چاههای عمیق و جدید كشاورزی همزمان با آغاز خشكسالی در این استان بنگریم بخوبی به این ضعف كه به خالی شدن سفره ابهای زیرزمینی شدت و سرعت بخشیده نیز واقف خواهیم شد . 
ولی با توجه به این پیشنیه باز آیا رسانه باید همچنان در سیاستگذاری های نادرست دهه های قبل كه فشار بر بخش كشاورزی و به دست آوردن مقام نخست در تولید گندم را افتخاری برای فارس می دانست سهیم و شریك باشد و در همان فضا درجا بزند؟ 
رسانه ها و روزنامه ها باید در چنین شرایطی همگام با استراتژی توسعه استان كه گذر از شرایط بحرانی خشكسالی و مدیریت بهینه منابع آب و در اولویت قرار داشتن تامین آب شرب برآب كشاورزی است قدم بردارند و قلم بزنند و سیاست های غلط گذشته را به نقطه عطف اصلاح برسانند.
آیا اكنون زمین و واحد سطح به عنوان یكی از محدودیت های توسعه منابع و توسعه بخش كشاورزی مطرح است یا آب و محدودیت منابع آب ؟ بدون تردید در شرایط كنونی كسی به فكر افزایش محصول در واحد سطح نیست و تولید محصول با میزان آب بری آن سنجیده می شود ، آیا شایسته نیست در چنین شرایطی رسانه ها و خبرگزاری ها نیز با سیاست های كلی و استراتژی توسعه استان فارس و شرایط گذر از شرایط خشكسالی و كم آبی مطالعات بیشتری داشته باشند و آشنایی بیشتری یابند؟
مهندس سید محمد علی افشانی استاندار فارس هم در مراسم آبرسانی به شهرهای سعادت شهر و ارسنجان و هم پیش از آن تاكید كرده است كه آبی برای رها سازی كشاورزی وجود ندارد و كشت محصولات آب بر در اراضی زیر سد درود زن ممنوع است ، تاكید بر توجه به هشدارهای كارشناسان و همگام بودن كشاورزان با راهكارهای ترویجی و اصلاحی كه توسط این كارشناسان بیان می شود از خواست های استاندار فارس بود .
محمد رضا دهقانی مدیر عامل سازمان آب منطقه ای فارس و حسین صالح جهرمی معاون حفاظت و بهره‌برداری این سازمان نیز بارها تاكید كرده اند كه آبی برای رها سازی كشاورزی وجود ندارد و برنامه محدودیت كشت از ماهها قبل و از سال گذشته به كشاورزان ابلاغ شده است .
همه این تاكیدات و هشدارها و توصیه ها نشانگر آن است كه ما باید از افقی كه 20 سال قبل برای توسعه بخش كشاورزی در فارس ترسیم شد بیرون بیاییم ، رسانه ها و خبرگزاری ها و روزنامه ها نیز باید از آن فضا خارج شوند و همگام با راهبرد عبور از شرایط بحرانی و عبور از خشكسالی تیتر بزنند و به اطلاع رسانی بپردازند .
حسین صالح جهرمی معاون حفاظت و بهره‌برداری سازمان آب منطقه ای فارس در گفت و گو با خبرنگار ایرنا بر لزوم تغییر در رویكردهای رسانه ای تاكید كرد و گفت : ما همكاری رسانه و مطبوعات و خبرگزار یها برای عبور از شرایط بحرانی را لازم و ضروری می دانیم ، این موضوع اصولا غیر قابل انكار است و نمی توان نقش رسانه و مطبوعات در آگاه سازی عمومی را نادیده گرفت اما متاسفانه برخی از رسانه ها همچنان درفضای دهه های قبل قلم می زنند ، شرایط كنونی رسالتی جدید برای رسانه و مطبوعات ترسیم كرده است ، شرایطی كه برگرفته از راهبرد كلی توسعه دراستان فارس است و رسانه نیز در عملیاتی شدن این راهبردها نقش اساسی دارد .
امید آنكه با تغییر نگرش ها و با درك و لمس شرایط بحرانی و با ایجاد تغییر در رویكردهای رسانه ای و ترجیح منافع ملی و استانی بر هر نوع منفعت طلبی دیگر ، بتوانیم فضایی رسانه ای منطبق با استراتژی عبور از بحران كم آبی دراستان فارس ترسیم كنیم و به گونه ای قلم بزنیم كه داروی هر چند تلخ اما شفا بخش را برای بخش كشاورزی و كشاورزان زحمتكش فارس تجویز نماییم.

.
نظرات و یادداشت ها
افزودن نظر جدید
نام و نام خانوادگی:
ایمیل:
متن پیام:تصویر فوق را وارد کنید


شهردار سعادتشهر گفت :جای هیچگونه نگرانی در مورد باغ قوام وجود ندارد . مسولین نمیگذارند خسارتی به زیر ساخت باغ وارد شود.
فرمانده انتظامی شهرستان ارسنجان از خلع ید یک فقره زمین‌خواری به ارزش ۴ میلیارد ریال از اراضی ملی خبر داد.
رئیس اداره محیط زیست ارسنجان اعلام کرد که 18 هزار متر مربع از عرصه‌های محیط زیستی منطقه بختگان این شهرستان از متصرفان خلع ید و رفع تصرف شد .
بهره گیری از دانش و فناوری لیزر درمانی برای درمان ضایعات پوستی و زیبایی موضوعی است که جاذبه فراوان دارد ، برخی سوجویان با بهره‌گیری از عطش تقاضا برای استفاده از این فناوری اقدام به راه اندازی مراکز غیر مجاز به ویژه در شهرستان‌ها کرده اند ، اخیرا دو مرکز لیزر درمانی غیر مجاز در شهرستان ارسنجان شناسایی شد و به تعطیلی کشید.
با توجه به برگزاری ١٣ سال سوگواره شعر عاشورایی فارس، شهرستان ارسنجان و هنرمندان و این اداره آمادگی کامل را دارد که جشنواره شعر رضوی را به صورت استانی یا منطقه ای برگزار نماید.