ارسال شده توسط :

منبع :

خبرگزاری تسنیم

زمان ارسال :

چهارشنبه,26 آبان 1395

نیروگاه سیکل ترکیبی

بحران خشکسالی

راه اندازی نیروگاه ارسنجان

پروژه نیروگاه سیکل ترکیبی ارسنجان روی زمین مانده است

نیروگاه سیکل ترکیبی ارسنجان در سال ۸۷ مصوب شده اما پس از گذشت ۸ سال هنوز اقدام جدی برای راه‌اندازی و احداث آن نشده است.
پرتال جامع شهرستان ارسنجان:

نیروگاه سیکل ترکیبی ارسنجان

بحران آب و خشکسالی در شهرستان ارسنجان که روز به روز بر ابعاد آن اضافه می‌شود سبب نگرانی فعالان محیط زیست و اجتماعی به دلیل آسیب‌های ناشی از این امر از جمله بیکاری، مهاجرت، فقر و بالا رفتن آسیب‌های اجتماعی شده است.

امید فروردین، فعال محیط زیست ارسنجانی بر این باور است که در شرایطی که کمبود آب اجازه کشاورزی نمی‌دهد و آب موجود را باید صرف نوشیدن و حیات انسان‌ها استفاده کرد، راه حل این است که فشار از روی بخش کشاورزی برداشته و به صنعت پرداخته شود.

پس از 8 سال نیروگاه ارسنجان روی زمین مانده است 

وی به نیروگاه سیکل ترکیبی که در سال 87 برای شهرستان ارسنجان مصوب شده اشاره کرده و گفته است که راه‌اندازی این نیروگاه نه تنها مشکل بیکاری منطقه بلکه تا حد بسیار زیادی مشکلات مربوط به کمبود آب را برطرف می‌کند.

مجوز احداث نیروگاه سیکل ترکیبی ارسنجان در سال 87 صادر شده و به گفته محمدیوسف کاظمی، فرماندار ارسنجان تاکنون سه سرمایه‌گذار برای احداث و راه‌اندازی آن اقدام کرده‌اند اما هر بار بنا به دلایلی سرمایه‌گذار کار را رها کرده و در حال حاضر اقدام جدی برای احداث این نیروگاه انجام نشده است.

فرماندار ارسنجان در گفت‌وگو با تسنیم می‌گوید: در حال حاضر مکاتباتی از سوی استان با دفتر ریاست جمهوری برای راه‌اندازی این نیروگاه انجام و یک سرمایه‌گذار جدید معرفی شده اما هنوز تائید و ابلاغ نشده است.

سرمایه‌گذاری جدید برای نیروگاه 

به گفته کاظمی راه‌اندازی این نیروگاه توان مالی بسیار می‌خواهد و همین امر سبب شده که سرمایه‌گذاران در میان راه کار را متوقف کنند. فرماندار ارسنجان بر این باور است که راه‌اندازی این نیروگاه می‌تواند در صنعتی شدن این شهرستان کمک بسیار بزرگی باشد چراکه در حال حاضر جز چند مورد محدود صنایع کوچک صنعتی در ارسنجان وجود ندارد.

کاظمی با اشاره به اینکه آمار رسمی از نرخ بیکاری ارسنجان در دست نیست، می‌گوید: با توجه به وجود رشته برق در دانشگاه ارسنجان این نیروگاه می‌تواند سبب اشتغال نیروهای بومی تحصیل‌کرده و مانع مهاجرت این افراد به شهرهای بزرگ شود.

راه‌اندازی نیروگاه مساوی با اشتغالزایی برای 2500 نفر 

در مقابل سخنان فرماندار مبنی بر مشخص نبودن سرمایه‌گذار، حسین نعمتی، رئیس شورای اسلامی استان فارس که خود اصالتا ارسنجانی است، در گفت‌وگو با تسنیم از آماده بودن سرمایه‌گذار با 2500 میلیارد تومان حجم سرمایه‌گذاری برای این نیروگاه خبر می‌دهد و می‌گوید: سیکل ترکیبی ارسنجان برای 400 نیروی متخصص و 2 هزار نیروی غیرمتخصص اشتغالزایی می‌کند.

وی راه‌اندازی این نیروگاه را جهش اقتصادی بزرگی برای ارسنجان می‌داند و می‌گوید: در شرایط خشکسالی که کشاورزی ارسنجان رو به پایان است باید فرصت‌های صنعتی شدن را غنیمت شمرد و تلاش کرد که این فرصت‌ها به بار بنشیند.

در سال 89 زمانی که فرماندار وقت ارسنجان خبر احداث نیروگاه را رسانه‌ای کرد، گفته بود هزینه احداث و راه‌اندازی نیروگاه 8 هزار میلیارد ریال است که از این میزان 50 درصد از دولت در قالب تسهیلات و 50 درصد مابقی از سوی سرمایه‌گذار تامین می‌شود.

در حال حاضر که تسهیلات رونق تولید در اغلب استان‌ها به تولیدکنندگان داده می‌شود و استاندار فارس نیز در نشست‌های متعدد خبری از رتبه نخست استان فارس در اعطای این تسهیلات سخن می‌گوید، بهترین فرصت برای راه‌اندازی این نیروگاه است. با راه‌اندازی این نیروگاه برق بخش‌هایی از جنوب کشور، منطقه عسلویه و بخش از تهران تامین می‌شود.

خبرگزاری تسنیم در نظر دارد در سلسله‌ گزارش‌هایی به بیان مشکلات و توانمندی‌های شهرستان‌ها و روستاهای استان فارس بپردازد. ‌مردم مناطق مختلف استان می‌توانند مشکلات و توانمندی‌های شهرستان و روستای خود را از ساعت 8 الی 16 با شماره تماس 07132281975 با دفتر خبرگزاری تسنیم استان فارس در جریان بگذارند.

.
نظرات و یادداشت ها
افزودن نظر جدید
نام و نام خانوادگی:
ایمیل:
متن پیام:تصویر فوق را وارد کنید


شهردار سعادتشهر گفت :جای هیچگونه نگرانی در مورد باغ قوام وجود ندارد . مسولین نمیگذارند خسارتی به زیر ساخت باغ وارد شود.
فرمانده انتظامی شهرستان ارسنجان از خلع ید یک فقره زمین‌خواری به ارزش ۴ میلیارد ریال از اراضی ملی خبر داد.
رئیس اداره محیط زیست ارسنجان اعلام کرد که 18 هزار متر مربع از عرصه‌های محیط زیستی منطقه بختگان این شهرستان از متصرفان خلع ید و رفع تصرف شد .
بهره گیری از دانش و فناوری لیزر درمانی برای درمان ضایعات پوستی و زیبایی موضوعی است که جاذبه فراوان دارد ، برخی سوجویان با بهره‌گیری از عطش تقاضا برای استفاده از این فناوری اقدام به راه اندازی مراکز غیر مجاز به ویژه در شهرستان‌ها کرده اند ، اخیرا دو مرکز لیزر درمانی غیر مجاز در شهرستان ارسنجان شناسایی شد و به تعطیلی کشید.
با توجه به برگزاری ١٣ سال سوگواره شعر عاشورایی فارس، شهرستان ارسنجان و هنرمندان و این اداره آمادگی کامل را دارد که جشنواره شعر رضوی را به صورت استانی یا منطقه ای برگزار نماید.