ارسال شده توسط :

زهرا خادمیان

منبع :

شبکه بهداشت و درمان شهرستان ارسنجان

زمان ارسال :

سه شنبه,2 خرداد 1396

شبکه بهداشت و درمان

فشار خون

روز مبارزه با فشارخون بالا

سلامت

زهرا خادمیان

به مناسبت روز جهانی مبارزه با فشارخون بالا

مطالب مفیدی در خصوص فشار خون

27 اردیبهشت ( 17 ماه می میلادی) هرسال ،به نام روز جهانی "فشارخون" نامگذاری شده که شعار امسال این روز"از مقدار فشارخون خود مطلع باشیم " ( know your blood pressure ) انتخاب گردیده است.
پرتال جامع شهرستان ارسنجان:

در سال "2020" میلادی،بیماری فشارخون بالا، علت مرگ 9.4 میلیون نفر وعامل هدر رفت 162 میلیون سال ، عمر از دست رفته خواهد بود،علت 50درصد بیماری های قلبی ، سکته مغزی و نارسایی قلبی، به دلیل فشارخون بالا بوده ،13 درصد کل مرگ ها و 40درصد مرگ بیماران دیابتی ،ناشی از فشارخون بالا ،می باشد .

عدم درمان فشارخون  درحد140 /90 میلی متر جیوه و بیشتر، سبب ایجاد سکته مغزی ، بیماری قلبی ، آسیب های کلیوی و چشمی ،می شود.

تقریباٌاز هر10 فرد بزرگسال، 3 نفر مبتلا به فشارخون بالامی باشد،که غالبا از بیماری خود ،اطلاع نداشته وتعداد زیادی از افراد مطلع  هم ،بدون درمان باقی مانده و حجم زیادی از بیمارانی که تحت درمان می باشند ،زیر نظرپزشک، نیستند .

مصرف غذاهای چرب و پرنمک،عدم مصرف میوه و سبزیجات به مقدارکافی در رژیم غذایی، مصرف مفرط الکل، ورزش نکردن و کم تحرکی،کنترل و مدیریت نامناسب خشم و استرس ، ازجمله عوامل رفتاری هستند که نقش موثری در ابتلا به فشارخون بالا ،دارند.

" اتحادیه جهانی فشارخون بالا" برای رعایت میزان فشارخون،در جمعیت عمومی و مبتلایان به فشارخون بالای بدون عوارض ،توصیه نموده که، فشار خون این افراد باید کمتر از 90/140 میلی متر جیوه بوده ومیزان فشار خون بیماران دیابتی و کلیوی مزمن نیز، باید کمتر از 80/130 میلی متر جیوه، باشد.

لذا توصیه می شود ، همه افراد،فشارخون خود را اندازه گیری کرده  و اطلاعات خود درباره فشارخون بالا را افزایش داده تا زندگی سالم تری ،داشته باشند.

به همین مناسبت،برنامه های مختلفی از جمله برگزاری جلسات آموزشی ،پیاده روی ، اندازه گیری فشارخون جهت عموم مردم ،در شهرستان ارسنجان، درحال اجرا می باشد. 

.
نظرات و یادداشت ها
افزودن نظر جدید
نام و نام خانوادگی:
ایمیل:
متن پیام:تصویر فوق را وارد کنید


رئیس اداره محیط زیست ارسنجان اعلام کرد که 18 هزار متر مربع از عرصه‌های محیط زیستی منطقه بختگان این شهرستان از متصرفان خلع ید و رفع تصرف شد .
بهره گیری از دانش و فناوری لیزر درمانی برای درمان ضایعات پوستی و زیبایی موضوعی است که جاذبه فراوان دارد ، برخی سوجویان با بهره‌گیری از عطش تقاضا برای استفاده از این فناوری اقدام به راه اندازی مراکز غیر مجاز به ویژه در شهرستان‌ها کرده اند ، اخیرا دو مرکز لیزر درمانی غیر مجاز در شهرستان ارسنجان شناسایی شد و به تعطیلی کشید.
با توجه به برگزاری ١٣ سال سوگواره شعر عاشورایی فارس، شهرستان ارسنجان و هنرمندان و این اداره آمادگی کامل را دارد که جشنواره شعر رضوی را به صورت استانی یا منطقه ای برگزار نماید.
محور ارسنجان- خرامه یکی از محورهای مهم استان فارس است که عدم تکمیل آن نه تنها سبب بروز تصادفات متعدد می‌شود بلکه ۲ شهرستان ارسنجان و خرامه را در بن‌بست قرار داده است.
عاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان محیط زیست تاکید کرد که بهترین راهکار برای رونق طبیعت گردی، استفاده از توان جوامع محلی است.