ارسال شده توسط :

حجت هاشمی

منبع :

وبلاگ korzeh

زمان ارسال :

سه شنبه,9 خرداد 1396

جنگل

جنگل بناب

طبیعت ارسنجان

جاذبه های ارسنجان

جنگل بناب ارسنجان

جنگل بناب در میانه ی دو شهرستان پاسارگاد و ارسنجان قرار گرفته و جاده ای آسفالته که از میانه ی این جنگل می گذرد، علی آباد کمین، سعادت شهر و در کل، شهرستان پاسارگاد را به شهرستان ارسنجان می پیوندد. نیمی از این جنگل در محدوده ی علی آباد کمین (شهرستان پاسارگاد) واقع شده و نیمی دیگر در شهرستان ارسنجان؛ اما از قدیم مردم علی آباد جنگل بناب را به نام «جنگل ارسنجون(ارسنجان)» یا مطلق «جنگل» می شناسند.
پرتال جامع شهرستان ارسنجان:

جنگل بناب[1] در میانه ی دو شهرستان پاسارگاد و ارسنجان قرار گرفته و جاده ای آسفالته  که از میانه ی این جنگل می گذرد، علی آباد کمین، سعادت شهر و در کل، شهرستان پاسارگاد را به شهرستان ارسنجان می پیوندد. نیمی از این جنگل در محدوده ی علی آباد کمین (شهرستان پاسارگاد) واقع شده و نیمی دیگر در شهرستان ارسنجان؛ اما از قدیم مردم علی آباد جنگل بناب را به نام «جنگل ارسنجون(ارسنجان)» یا مطلق «جنگل» می شناسند.

البته تا نامی از جنگل به میان می آید، پوشش گیاهی انبوه و حیات وحش غنی به ذهن متبادر می شود؛ اما از نظر پوشش گیاهی، این جنگل به انبوهی جنگل های شمال، غرب یا جنگل های ارسباران آذربایجان نیست. جنگلی زاگرسی است که در گذشته هایی نه چندان دور، حیات وحش غنی شامل: انواع میش، قوچ، بز کوهی، پازن، آهو، خرس، پلنگ، گراز، کفتار، کبک، روباه، شغال، چوله[2]، خارپشت و ... داشته است که در فاصله ی نابسامانی های میانه ی انتقال قدرت از رژیم پهلوی تا استقرار انقلاب، سودجویان فرصت را غنیمت شمرده و حیات وحش را به نابودی کشاندند.از نظر حیات وحش، امروزه جنگل ارسنجان بسیار ضعیف شده و جز گونه های گرگ، گراز، شغال، روباه، خارپشت، چوله، لاک پشت و ... چیزی باقی نمانده است. البته در صورت سرمایه گزاری و توجه سازمان های حفاظت محیط زیست و منابع طبیعی و آبخیزداری کشور به راحتی می توان این گونه های از دست رفته را احیا کرد.

 پوشش گیاهی جنگل ارسنجان شامل درختان بنه، الوک[3] یا همان بادام وحشی، ارژن، درختچه های گوناگون همچون: كهكم[4]، گون، گیاهان مرتعى انغوزه، جاشیر[5]، کنگر، كما[6] و روییدنی های بهاره ی دیگری همچون دمبل یا دُنبلان کوهی است.

 

 همه ساله مقداری از مراتع محدوده جنگل ارسنجان و بخشی از خود جنگل، در اثر گرمای شدید تابستان یا سهل انگاری چوپانان و مردمی که پس از تفریح، آتش را نیمه خاموش رها می کنند، در کام آتش می سوزد و این، خود، ضرورت به کارگیری محیط بانان و جنگل بانان بیشتر را گوشزد می کند. البته در دهه های گذشته، (دهه ی بیست و سی خورشیدی) که نظارت کمتری وجود داشته، غارتگران به جنگل هجوم آورده و درختان بنه و الوک بسیاری را برای بدست آوردن زغال بریده و می سوزانده اند. این مساله در کنار استفاده مداوم مردمان علی آباد و ارسنجان از پوشش گیاهی جنگل به عنوان سوخت در سالهای دور، باعث از بین رفتن شدید پوشش گیاهی جنگل شده است که منظره ی ورودی های ارسنجان و علی آباد که از فاصله ی جنگل تا چندین کیلومتر نرسیده به این شهرها خالی از پوشش گیاهی است، نتیجه ی همین برداشت های بی رویه از منابع طبیعی در سال های دور است.

عبور راه آسفالته ای به طول 24 کیلومتر و پهنای 50-40 متر از دل جنگل که باعث قطع درختان بسیاری شده است، علاوه بر لطمه بر منظر و چشم انداز طبیعی، دیگر معضل تهدید کننده ی حیات وحش این جنگل است. دیدن جسد بیجان روباه و شغالی در کناره این راه آسفالته یا پرنده ای که نقش بر آسفالت شده، شوربختانه از منظره های عادی این راه مرگ آور است. غرش تریلی ها و کامیون های که از این مسیر می گذرند نیز سی و اند سالی می شود که خواب راحت  را از جنگل پیر گرفته است.

 دیگر معضلی که حیات وحش جنگل ارسنجان را تهدید می کند، عبور خطوط انتقال برق فشار قوی و خط انتقال سراسری شماره 5گاز از این محدوده است که علاوه بر بریده شدن شمار زیادی از درختان و نابودی درختچه های بسیار، راه هایی را تا عمق بکر و دست نیافتنی جنگل گشوده است که نخست، این مساله باعث وارد آمدن لطمه ی شدید به حریم منظری و چشم انداز جنگل شده است و دو دیگر، مردم به راحتی با موتور سیکلت و ماشین  به این محدوده ها می روند و آرامش حیات وحش را برای جفت گیری و زاد و ولد و پرورش طبیعی حیات وحش از بین برده ند؛ علاوه بر آنکه یکی از عوامل ایجاد آتش سوزی های وسیع نیز، همین راه های مصنوعی ایجاد شده توسط شرکت ملی گاز و شرکت برق است.

از دیگر معضلاتی که حیات وحش جنگل ارسنجان را تهدید می کند، حضور گله داران در این جنگل است. حضور دام به ویژه در فصل بهار که پیش از بذر دهی گیاهان مرتعی، این گیاهان را می خورند، آسیب های جبران ناپذیری به پوشش گیاهی این جنگل می زند. بز و بزغاله  بر خلاف گونه ی میش، مودبانه سر شاخه های گیاهان را نمی خورند؛ بلکه گیاهان را ریشه کن می کنند. به علاوه یکی از عوامل آتش سوزی های جنگل، سهل انگاری چوپانان در خاموش کردن کامل آتش یا انداختن ته سیگار بر روی علف های خشک است.

با جنگل، مهربان تر باشیم.

 

[1] bonāb

[2] Čūle:جوجه تیغی

[3] alūk

[4] kahkom

[5] jāšēr

[6] kamā

.
نظرات و یادداشت ها

ارسال شده توسط farghaneh@gmail.com ، دوشنبه,16 مرداد 1396


من شما رو نمیشناسم قربان و مطلبی برای سایت شما ارسال نکردم. روی چه حسابی نوشتید مطلب ارسالی از حجت هاشمی. به وبلاگ من اشاره که نکردید که هیچ؛ مطلبم رو کپی کردی و نوشتی مطلب ارسالی!!!!! به دور از اخلاق و انسانیت و دیانت هست این کار شما.

ارسال شده توسط farghaneh@gmail.com ، دوشنبه,16 مرداد 1396


درود بر شما دوست عزیز! من حجت هاشمی هستم. لطف بفرمایید آدرس وبلاگ من رو ( وبلاگ کرزه) که مطلب بالا رو از اون نقل کردین بنویسید. www.korzeh.blogfa.com

افزودن نظر جدید
نام و نام خانوادگی:
ایمیل:
متن پیام:تصویر فوق را وارد کنید


شهردار سعادتشهر گفت :جای هیچگونه نگرانی در مورد باغ قوام وجود ندارد . مسولین نمیگذارند خسارتی به زیر ساخت باغ وارد شود.
فرمانده انتظامی شهرستان ارسنجان از خلع ید یک فقره زمین‌خواری به ارزش ۴ میلیارد ریال از اراضی ملی خبر داد.
رئیس اداره محیط زیست ارسنجان اعلام کرد که 18 هزار متر مربع از عرصه‌های محیط زیستی منطقه بختگان این شهرستان از متصرفان خلع ید و رفع تصرف شد .
بهره گیری از دانش و فناوری لیزر درمانی برای درمان ضایعات پوستی و زیبایی موضوعی است که جاذبه فراوان دارد ، برخی سوجویان با بهره‌گیری از عطش تقاضا برای استفاده از این فناوری اقدام به راه اندازی مراکز غیر مجاز به ویژه در شهرستان‌ها کرده اند ، اخیرا دو مرکز لیزر درمانی غیر مجاز در شهرستان ارسنجان شناسایی شد و به تعطیلی کشید.
با توجه به برگزاری ١٣ سال سوگواره شعر عاشورایی فارس، شهرستان ارسنجان و هنرمندان و این اداره آمادگی کامل را دارد که جشنواره شعر رضوی را به صورت استانی یا منطقه ای برگزار نماید.