ارسال شده توسط :

ادمین

منبع :

سایت خانه ملت

زمان ارسال :

شنبه,13 خرداد 1396

محمد مهدی برومندی

بحان خشکسالی

بی آبی

کمیسیون امنیت آب

انتقال آب

رئیس کمیته امنیت آب کمیسیون امنیت ملی مجلس مطرح کرد:

بحران آب، تهدیدی بالقوه برای ایران/۱۸ استان با کم آبی روبه رو هستند/"کاپ" پروژه ترکیه برای برداشت آب رودخانه دجله و فرات

حمدمهدی برومندی با اشاره به ضرورت توجه جدی به مسئله بحران آب در کشور، گفت: ایران جزء مناطق خشک و نیمه خشک جهان است، حال به دلیل خشکسالی های شدید در چند سال اخیر و مصرف بی رویه آب به ویژه در حوزه کشاورزی، امروز در اغلب مناطق ایران دچار بحران آب هستیم.
پرتال جامع شهرستان ارسنجان:

نماینده مردم مرودشت، پاسارگاد و ارسنجان در مجلس شورای اسلامی ادامه داد:  حدود 85 درصد از خاک ایران جزء مناطق خشک، نیمه خشک و فراتر از خشک بوده و 15 درصد از مناطق کشور دارای منابع آب است، بنابر این باید الگوی درستی برای مصرف آب و جلوگیری از خروج آب های مرزی تدوین شود.

وی ادامه داد: در شرایط کنونی 18 استان در مناطق خشک، نیمه خشک و فراتر از خشک قرار دارند و با مشکلات کم آبی روبه رو اند، بنابر این باید اقدامات لازم صورت گیرد تا ایران به سرنوشت کشوری مانند مصر تبدیل شود، زیرا امروز تمام جمعیت مردم مصر تنها در 5 درصد از مساحت این کشور مستقر هستند و دولت مصر حاضر است که هزینه های هنگفتی را برای انتقال جمعیت بپردازد.

برومندی گفت: به علت مشکلات کشور در حوزه بحران آب، کمیته امنیت آب در کمیسیون امنیت تشکیل شد، حال در این کمیته طرح ها و برنامه های پیش روی مانند انتقال آب به استان های مربوطه از منابع آبی به ویژه دریای عمان در حال رسیدگی است.

وی ادامه داد: یکی دیگر از دغدغه های کمیته امنیت آب، وضعیت آب های مرزی است، در شرایط کنونی 15 میلیارد متر مکعب از مرزهای ایران خارج می شود که حجم بسیار قابل توجهی است. همچنین اختلافات میان حوزه ای یکی دیگر از مسائل مهم است که گاهی اوقات چندین استان درگیر آن هستند.

این نماینده مردم در مجلس دهم گفت: در شرایط کنونی یک مسئله بسیار حساس و جدی در حال رخ دادن است، کشور ترکیه در حال اجرای طرحی با نام "گاپ" است که بر اساس این پروژه، حدود 22 سد بر روی رودخانه دجله و فرات ساخته می شود که عملا اجرای آن کل منطقه را تحت تأثیر قرار می دهد که این اقدام ترکیه خلاف قوانین بین المللی است.

وی گفت: یکی دیگر از مسائل، برداشت حدود هفت میلیارد متر مکعب آب شیرین از سوی کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس از این دریا است که این اقدام، قطعا اکوسیستم منطقه را به مخاطره می اندازد.

رئیس کمیته امنیت آب کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، ادامه داد: نشست آتی کمیته امنیت آب کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با حضور مسئولان وزارت نیرو برگزار می شود و مسئولان وزارتخانه گزارشی را درباره اقدامات صورت گرفته در این حوزه ارائه می کند./

.
نظرات و یادداشت ها
افزودن نظر جدید
نام و نام خانوادگی:
ایمیل:
متن پیام:تصویر فوق را وارد کنید


شهردار سعادتشهر گفت :جای هیچگونه نگرانی در مورد باغ قوام وجود ندارد . مسولین نمیگذارند خسارتی به زیر ساخت باغ وارد شود.
فرمانده انتظامی شهرستان ارسنجان از خلع ید یک فقره زمین‌خواری به ارزش ۴ میلیارد ریال از اراضی ملی خبر داد.
رئیس اداره محیط زیست ارسنجان اعلام کرد که 18 هزار متر مربع از عرصه‌های محیط زیستی منطقه بختگان این شهرستان از متصرفان خلع ید و رفع تصرف شد .
بهره گیری از دانش و فناوری لیزر درمانی برای درمان ضایعات پوستی و زیبایی موضوعی است که جاذبه فراوان دارد ، برخی سوجویان با بهره‌گیری از عطش تقاضا برای استفاده از این فناوری اقدام به راه اندازی مراکز غیر مجاز به ویژه در شهرستان‌ها کرده اند ، اخیرا دو مرکز لیزر درمانی غیر مجاز در شهرستان ارسنجان شناسایی شد و به تعطیلی کشید.
با توجه به برگزاری ١٣ سال سوگواره شعر عاشورایی فارس، شهرستان ارسنجان و هنرمندان و این اداره آمادگی کامل را دارد که جشنواره شعر رضوی را به صورت استانی یا منطقه ای برگزار نماید.