ارسال شده توسط :

ادمین

منبع :

اقلیم پارس

زمان ارسال :

جمعه,19 خرداد 1396

تاریخ ارسنجان

معرفی ارسنجان

ارسنجان از نگاهی دیکر

ارسنجان در کتاب اقلیم پارس

نگارنده کتاب اقلیم پارس می گوید : ارسنجان در حدود ده هزار جمعیّت دارد و تا پیش از تقسیمات جدید جغرافیائی این شهر مرکز حکومت نشین وسیعی بوده که از مرودشت تا ده بید و از کربال و خرامه و خفرک تا آباده طشت در قلمرو آن بشمارمیرفته است.
پرتال جامع شهرستان ارسنجان:

 

ارسنجان نام شهر کوچکی است که در جانب جنوب شرقی سعادت آباد (مذکور در صفحات 8 و 16 و 17 کتاب) واقع شده است و برای رفتن بآنجا هم از سعادت آباد و هم از جلگه خفرک (مذکور در صفحه 18 کتاب) میتوان بانجام منظور نائل آمد- در کتاب آثار عجم (ص 241) درباره ارسنجان چنین مینویسد:

«ارسنجان .... مساجد بزرگ و باصفا دارد و مدرسه باشکوه و زیبا که در زمان شاه سلطانحسین صفوی بنا نهاده شده برپاسث ...»

نگارنده کتاب اقلیم پارس می گوید :
هنگام تدوین مطالب قسمت ضمیمه کتاب تصادفا با آقای دکتر مصطفی رئیس السادات (از دبیران وزارت فرهنگ و معاون دفتر فنی اداره کل انتشارات و رادیو) که خود از مردم ارسنجان هستند از سابقه تاریخی آن محل صحبت شد و ایشان بنابر تقاضای نگارنده مطالبی در این باره نوشته باختیارم گذاردند که عینا در اینمورد نقل مینماید:

ارسنجان- در جهار فرسنگی شرق سعادت آباد فارس شهر ارسنجان واقع است. این شهر در میان درّه ای است و شمال و جنوب آن دو رشته کوه فرعی سرکشیده که از رشته کوههای زاگرس ریشه گرفته اند این دو کوه از نیمه تنه ببالا پوشیده از درختان جنگلی است. در غرب ارسنجان یعنی در راه میان سعادت آباد و ارسنجان جنگل بزرگی است که از دو طرف کوههای پوشیده از درخت نیز آن را احاطه کرده است ارسنجان از جنوب شرقی به خفرک راه دارد و در این راه دهکده های بسیاری هست که به توابع ارسنجان معروف اند این دهکده ها تا دهکده های معروف به کربال که از بند امیر آب میگیرند امتداد دارد.

«در شمال شرقی ارسنجان درّه بسیار طولانی است که میان و کوههای پیرامون آن پوشیده از درختان جنگلی است و این جنگل تا حوالی کرمان امتداد دارد. این درّه بنام «تنگستان» خوانده میشود.

درختان جنگلی ارسنجان بیشتر پسته و بادام کوهی است. پسته کوهی را بزبان محلّی «بنه» و بادام کوهی را «الوک» میگویند. ارسنجان دارای رشته قناتهائی است که شهر و زمین های زیر کشت آنرا آب میدهند و همه از شرق ارسنجان سرچشمه میگیرند.

.
نظرات و یادداشت ها
افزودن نظر جدید
نام و نام خانوادگی:
ایمیل:
متن پیام:تصویر فوق را وارد کنید


جشنواره دانش‌آموزی آداب و رسوم بومی و محلی در ارسنجان برگزار شد.
ظرفیت‌های بومی محلی ارسنجان به نمایش گذاشته شد.
مجموعه مقالات تاریخ مدرسه علمیه سعیدیه ارسنجان توسط حوزه هنری فارس در قالب کتاب منتشر می شود.
به مناسبت هفته پژوهش نگارخانه ماه حوزه هنری انقلاب اسلامی میزبان آثار قرآن نویسی و نسخ خوشنویسی خاندان ارسنجانی است.
طی حکمی از سوی اداره کل ورزش و جوانان استان فارس، صمد ابراهیمی به عنوان رئیس جدید اداره ورزش و جوانان شهرستان ارسنجان معرفی شد.