ارسال شده توسط :

ادمین

منبع :

خبرگزاری آنا

زمان ارسال :

چهارشنبه,31 خرداد 1396

دانشگاه آزاد اسلامی

ارسنجان شناسی

پیشینه ارسنجان

اکبر اسکندری

زهرا شفیعی

در سمینار ارائه گزارش دستاوردهای پژوهشی درباره پیشینه شهرستان مطرح شد،

ارسنجان پیشینه‌ای قبل از تاریخ

یافته‌های پژوهشی و دستاوردهای پژوهشگران ایرانی و خارجی حکایت از تاریخ نه هزارساله سکونت دراین شهرستان دارد.
پرتال جامع شهرستان ارسنجان:

نویسنده و پژوهشگر ارسنجانی تاریخ و ادبیات در سمینار ارائه گزارش دستاوردهای پژوهشی که با حضور معتمدان، دانش‌وران و مدیران شهرستان ارسنجان در سالن اجتماعات دانشگاه آزاد اسلامی ارسنجان به کوشش معاونت پژوهشی این واحد برگزار شد و در آن اسناد و یافته‌های تحقیقاتی مورد بررسی قرار گرفت، شاخصه های علمی و تاریخی دوران صفویه تاکنون را -که مطرح‌ترین آن مدرسه علمیه سعیدیه با بیش از چهارصد سال قدمت است- نام برد و از رویدادهای تاریخی در ادبیات سخن گفت.

اکبر اسکندری اظهار کرد: «اسناد مدارک و سنگ نوشته‌های چند صد ساله سکه های ضرب شده دوران آل بویه گواه این ادعا است.»

محقق و پژوهشگر باستان‌شناسی نیز گزارش مطالعات شخصی و محققان ژاپنی را از دوران پارینه سنگی ارائه کرد و گفت: «براساس یافته‌های متعدد از غار واشکفت‌های منطقه ارسنجان از سوی پروفسور ایکدا این دشت از هزاره ۷ پیش از میلاد مورد سکونت بوده است، با توجه به نقوش و نوع سفال ارتباطات فرهنگی تنگاتنگی بین این دشت و دشت شوشان(خوزستان امروزی) برقرار بوده است، از تنوع دست ساخته های سنگی پی به وجود انسان‌های دوران پارینه سنگی و پیشرفتشان در صنعت تراشه برداری از سنگ بردیم، وجود بناهای تاریخی به یادگار مانده از جمله ایوان قدمگاه (آرامگاه نیمه تمام چاشتخوار) که ریشه در دوران هخامنشیان دارد و توالی پی‌درپی آثار دوران‌های مختلف از پیش از تاریخ نشان قدمت این منطقه است.»

زهرا شفیعی افزود: «بر اساس همین یافته‌ها فرضیه مهاجرت انسان از افریقا به اروپا و بعد آسیا رد شده و به قطع مهاجرت انسانهای اولیه با رد پاهای موجود از افریقا به آسیا و بعد اروپا انجامید که همین بررسی‌ها نشان میدهد که دوران تمدن آنها در منطقه و دشت ارسنجان بوده که تعداد 114 غار و اشکفت کشف شده و کشفیات دشتها و تپه های کورش آباد به اثبات این فرضیه کمک می‌کند.»

یافته های گروه پروفسور ایکدا در غار سیده خاتون ارسنجان نزدیک به 10 هزار ابزار سنگی با کاربری شکار در این منطقه کشف شده که با توجه به آنها، قدمت این غار به 60 تا 70 هزار سال قبل برمی‌گردد. در این غار ابزارهای شکار از جنس سنگ، استخوان هایی متعلق به حیواناتی چون اسب و سازه‌ای در کف غار که محل ذخیره آب بوده، کشف شده است.

.
نظرات و یادداشت ها
افزودن نظر جدید
نام و نام خانوادگی:
ایمیل:
متن پیام:تصویر فوق را وارد کنید


رئیس اداره محیط زیست ارسنجان اعلام کرد که 18 هزار متر مربع از عرصه‌های محیط زیستی منطقه بختگان این شهرستان از متصرفان خلع ید و رفع تصرف شد .
بهره گیری از دانش و فناوری لیزر درمانی برای درمان ضایعات پوستی و زیبایی موضوعی است که جاذبه فراوان دارد ، برخی سوجویان با بهره‌گیری از عطش تقاضا برای استفاده از این فناوری اقدام به راه اندازی مراکز غیر مجاز به ویژه در شهرستان‌ها کرده اند ، اخیرا دو مرکز لیزر درمانی غیر مجاز در شهرستان ارسنجان شناسایی شد و به تعطیلی کشید.
با توجه به برگزاری ١٣ سال سوگواره شعر عاشورایی فارس، شهرستان ارسنجان و هنرمندان و این اداره آمادگی کامل را دارد که جشنواره شعر رضوی را به صورت استانی یا منطقه ای برگزار نماید.
محور ارسنجان- خرامه یکی از محورهای مهم استان فارس است که عدم تکمیل آن نه تنها سبب بروز تصادفات متعدد می‌شود بلکه ۲ شهرستان ارسنجان و خرامه را در بن‌بست قرار داده است.
عاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان محیط زیست تاکید کرد که بهترین راهکار برای رونق طبیعت گردی، استفاده از توان جوامع محلی است.