• --شنبه,4 آذر 1396
  پناهگاه صخره‌ای پیر قوچ ۱ و ۲؛ دو پناهگاه صخره‌ای از دوره نوسنگی هستند، و در بخش مرکزی شهرستان ارسنجان، دهستان خبریز، ۵۰۰ متری غرب روستای صفرآباد واقع شده‌اند. این آثار باستانی در تاریخ ۸ و ۲۳ بهمن ۱۳۸۵ با شماره‌های ثبت ۱۷۰۷۸ و ۱۷۲۶۰ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌اند.پناهگاه پیر قوچ سکونتگاهی پیش‌از تاریخ با عمق ۱۱ متر؛ که عرض دهانهٔ آن ۲۳ متر با ارتفاع بیش از ۳۰ متر است، این دهانه چون پلی صخره‌ای در کوه نمایان است، و بخشهایی از این پناهگاه فرو ریخته‌است.
 • سایت شیراز نوین-پنج شنبه,15 تیر 1396
  رسنجان فارس یکی از شهرستان‌های تاریخی فارس و ایران است که آثارگران‌بهای هزاره‌های دوم و سوم پیش از میلاد را در خود جای داده است. تل تاریخی تیمارون، قلات‌خوار، سد گمبان، بندبست، قصر منوچهر، تل کاخ، غار ضحاک، غار گوهردان و ده‌ها اثر تاریخی دیگر پیش از اسلام که نشانه‌هایی از آن در اطراف شهر و به ویژه در توابع آن موجود و قابل مشاهده است، این دیار تاریخی را مهم و ارزشمند جلوه داده؛ به گونه‌ای که در سال‌های اخیر به ویژه در پنجاه شصت سال پیش تاکنون، باستان شناسان فراوانی را متوجه خود نموده است. اما یکی از آثار ناب و دردسترس عموم، ایوان قدمگاه است. اثری به جا مانده از دوران هخامنشیان که نشانگر قدمت حضور انسان در این سامان و مسائل دیگری است که در ادامه به ذکر آن خواهم پرداخت.
 • انجمن صنفی راهنمایان ایرانگردی و جهانگردی استان فارس-شنبه,12 فروردین 1396
  ارسنجان منطقه‌ای است با وسعت تقریبی ۱۵۰۰ کیلومتر مربع که مرکز آن نیز ارسنجان نام دارد و در فاصله ۱۲۰ کیلومتری شمال شرقی شیراز و دربین مدارهای ۲۸ و ۳۰ درجه شمالی و نصف‌النهار ۵۲ و ۵۴ درجه طول شرقی قرار دارد. این منطقه از مغرب به بلوک کمین، از مشرق به دریاچه بختگان، از شمال به ناحیه سر پنیران و از جنوب به خفرک و کربال محدود است. منطقه ارسنجان حدود ۱۶۰۰ متر از سطح دریا ارتفاع دارد و قله دالنشین که یکی از قله‌های معروف سلسله جبال کوه خم است با ارتفاعی معادل ۳۲۷۰ متر از سطح دریا بلندترین قله رشته کوه‌های اطراف ارسنجان است. اطراف ارسنجان را جنگل‌های سرسبز و کوه‌های سربلند با مناظر بدیع احاطه کرده است. بنه و بادام کوهی بدست آمده از این جنگل‌ها قسمت عمده‌ای از صادرات این شهرستان را تشکیل می‌دهد. در کتاب‌های آثار العجم تالیف فرصت الدوله شیرازی، فارسنامه تاصری تالیف مرحوم میرزا حسن فسایی، سخن سرایان فارس تالیف محمد حسین آدمیت، بستان السیاحه تالیف شیخ زین العابدین صوفی، کوه‌ها و بناهای تاریخی و آثار طبیعی آن آمده است. یکی ازبناهای تاریخی که در این منطقه وجود دارد بنای صخره‌ی قدمگاه یا چاشت خور است که در زیر به توصیف آن خواهیم پرداخت.
 • -شنبه,10 بهمن 1394
  غار گوهردان از جمله غارهايي است که در ارسنجان وجود دارد و عليرغم مطالعات انجام شده در باره آن غار ، تاکنون اطلاعات زيادي از آن در دست نيست .
 • سايت انجمن دانش اموختگان ارسنجان-سه شنبه,6 بهمن 1394
  هر روز که اوراق تاریخ را ورق می زنیم، تحولاتی از شهرها و آبادی ها، در ادوار مختلف، در لابه لای کتب تاریخی مشاهده می کنیم که بیانگر اوضاع و احوال آن روزگار است. دیرزمانی ست عده ای از پژوهشگران به کار تحقیق و تفحص درباره ی ارسنجان میپردازند، اما…
 • پايگاه اطلاع رساني انجمن دانش آموختگان ارسنجان-یکشنبه,5 مهر 1394
  در ۱۸ کیلومتری ارسنجان در دامنه جنوبی ارتفاعات كوه خم (دالنشین) و در پائین دست روستا یی زیبا دشت كم وسعتی گسترده شده است كه به دریاچه طشك ختم می شود در بین روستا تا تالاب طشت ابگیرهایی وجود دارند که به گمبان معروفند .
 • -شنبه,28 شهریور 1394
  غار سیده خاتون در بخش مرکزی شهرستان ارسنجان قرار گرفته و قدمت آن به پیش از تاریخ برمی‌گردد. نام این غار برگرفته از نام شخصی است که سال‌ها پیش در این مکان زندگی میکرده است. این غار بزرگترین غار باستانی منطقه ارسنجان است که از یک فاصله دور قابل مشاهده است. آکیرا سووکی، سرپرست ژاپنی تیم کاوش غار سیده خاتون می گوید: «نزدیک به 10 هزار ابزار سنگی با کاربری شکار در این منطقه کشف شده که با توجه به آن ها، قدمت این غار به 60 تا 70 هزار سال قبل برمی گردد. در این غار ابزار های شکار از جنس سنگ، استخوان هایی متعلق به حیواناتی چون اسب و سازه ای در کف غار که محل ذخیره آب بوده، کشف شده است».
 • -شنبه,28 شهریور 1394
  پیر با صفا، طاق سنگی بزرگ و بسیار زیبایی است که مشاهده کنندگان را از راه دور به تعجب وا می‌دارد. این پدیده طبیعی در دامنه کوه چنار (شمال شرقی شهر ارسنجان) قرار گرفته و با شهر حدود ۴ کیلومتر فاصله دارد.
 • پورتال جامع شهرستان ارسنجان-دوشنبه,9 شهریور 1394
  غار ضحاک از جاذبه‌های گردشگری و مکان‌های زیبا به خصوص برای غار نوردان است که دستیابی به آن با وسایل مجهز کوهنوردی و غارپیمایی میسر است. در کتاب آثا عجم نوشته شده است که فریدون چون ضحاک را دستگیر کرد، پیش از آن که او در کوه دماوند حبس کند، در این محل محبوس کرد.
 • -دوشنبه,9 شهریور 1394
  آثار باقیمانده از دوره ی ساسانیان است که بر بالای کوهی مشرف بر روستای صالح آباد و دشت توابع ارسنجان قرار دارد و از آن بالا مناظر بدیع و زیبایی در برابر چشمان پدیدار می گردد .
 • -دوشنبه,9 شهریور 1394
  مسجد جامع ارسنجان که از مهم‌ترين مساجد جامع فارس است که از آجر به عنوان مهم‌ترين عنصر معماري در ساخت آن استفاده شده است، طاق و تويزه‌هاي ممتد که بر روي ستون‌هاي محکم استوار شده، اصلي‌ترين تکنيک معماري به کار رفته در اين بنا به‌ شمار مي‌آيد. اين بنا که مي‌توان آن را با مسجد جامع ميمند مقايسه کرد، در دوره صفويه در نزديکي مدرسه سعديه ساخته شده است. مسجد جامع ارسنجان به شکل دو ايواني بنا شده و شبستان مسجد يا ايوان جنوبي آن از اهميت بيشتري برخوردار است. در ضلع جنوبي و شرقي مسجد دو شبستان قرار دارد که سقف آن‌ها با گنبدي کوچک پوشيده شده است. اين گنبدها بر ستون‌هاي ستبر آجري استوارند. استفاده از آجر به صورت راسته و خفته در يک رديف ستون در وسط شبستان با استفاده از طاق و تويزه‌ها فضايي بسيار زيبا و همگون پديد آورده است. این بنا در سال 1387 مورد تعمیر و مرمت قرار گرفت
 • سايت انجمن دانش اموختگان ارسنجان-دوشنبه,9 شهریور 1394
  مدرسه سعیدیه ارسنجان مربوط به باشکوه ترین دوران هنرمعماری ایران یعنی صفویان استو در ارسنجان قرار دارذـ و در تاریخ ۶ دی ۱۳۵۵ با شماره ۱۳۲۰ به‌عنوان یکی از آثار ارزنده ملی به ثبت رسیده است. این بنا که از سال 1085 ه. ق به جا مانده است، به صورت چهار ايواني است كه در كنار هر ايوان چهار حجره ساخته شده است. براي احداث اين بنا از آجر استفاده شده و حوضي سنگي در وسط حياط مدرسه وجود دارد. محور اصلي بنا شمالي- جنوبي است. مدرسه سعيديه در نزدیکی مسجد جامع شهر قرار دارد
 • http://www.parstourguides.ir/-دوشنبه,9 شهریور 1394
  ايوان قدمگاه اثري به جا مانده از دوران هخامنشيان است. برخي آنرا چاشتخوار ناميده اند.وجوددو روستاي كورش آباد و چاشتخوار در نزديكي آن اين نظريه را تقويت مي كند كه وطن اوليه هخامنشيان آنجا بوده است. اين بنا بر كوه سنگي كنده شده است و از دو ايوان سنگي تشكيل شده است.دو پلكان،ايوان اول را به ايوان بالاتر ارتباط ميدهند.در ايوان بالايي نقوشي بر صخره كنده شده است در صد متري غرب اين اثر گورستاني قرار دارد كه در آن از قبرهاي پيش از اسلام تا دوره قاجار ديده ميشود.
 • پايگاه اطلاع رساني انجمن دانش آموختگان ارسنجان-دوشنبه,9 شهریور 1394
  در يک کيلومترى غرب روستاى کوشک از توابع ارسنجان، تپه‌اى به طول ۲۰۰ متر و پهناى ۱۴۰ متر واقع شده است که تل تيموران خوانده مى‌شود. بلندترين نقطهٔ آن شش متر ارتفاع دارد. شواهد نشان مى‌دهند که از ۲۵۰۰ سال پيش از ميلاد تا دوران اسلام، مردگان را در اين محل دفن مى‌کرده‌اند. در گورهاى پيش از تاريخ اين محل، ظروف سفالى خاکسترى يا قرمز با نقوش سياه رنگ و تزئينات مختلف مفرغى از قبيل انگشتر، گردنبند، سنجاق و هم‌چنين مجسمه‌هاى کوچک سفالى از حيوانات به دست آمده است.